Bernhard Schlink - Předčítač

5-6 2009 Knihy česky
obálka čísla

V rovině osudového milostného vztahu Bernhard Schlink zpracoval čtenářsky přitažlivým způsobem téma německé viny za zločiny druhé světové války. Příběh mladíka zamilovaného do negramotné, o pětadvacet let starší ženy, o jejíž temné nacistické minulosti se dovídá teprve později, byl přeložen do sedmatřiceti jazyků a zfilmován. Film získal pět nominací na Oscara. Česky vyšel Předčítač poprvé v roce 1998 v nakladatelství PROSTOR a nyní vychází už v pátém vydání.

Českému čtenáři se nyní dostává do rukou i nejnovější román Bernharda Schlinka NÁVRAT, v němž autor spojuje napínavý, takřka detektivní příběh s motivem objevování a vyrovnávání se s nacistickou minulostí.

nacistickou minulostí. Bernhard Schlink se narodil roku 1944 u Biefeldu v Severním Porýní. Vystudoval práva, žije a pracuje jako právník v Berlíně a v New Yorku. Do literatury vstoupil v osmdesátých letech detektivními romány, v nichž představil soukromého detektiva, který se potýká s nacionálněsocialistickou minulostí své země i svou vlastní. Jeho detektivkám se dostalo velkého ohlasu především v německojazyčné oblasti, byly oceněny prestižními literárními cenami a některé zfilmovány. Světového úspěchu však dosáhl až románem Předčítač z roku 1995. V USA se jako vůbec první německy psaná kniha umístil na prvním místě prestižního žebříčku bestselleru New York Times.

Obě knihy vydalo nakladatelství Prostor v roce 2009, 200 stran.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012