Recenze - Tereza Nováková - Irena Štěpánová

Její jméno všichni známe ze školy – a málokdo z nás četl některou její knihu. Víme, že patřila k významným českým spisovatelkám konce 19. století a její doménou pod hlavičku „český venkovský realismus“. Dobře znala jeho furiantství i jeho malomyslnost.
Ve své době patřila k lidem, kteří posilovali naše národní sebevědomí a zároveň sbližovali dost vzdálený svět města a venkova. Ona například psala o východočeském kraji, kde se svým manželem žila. Psala do novin nejen jako glosátorka problémů tehdejší společnosti, ale snažila se je změnit tím, že např. bojovala za rovnoprávnost žen, volební právo a právo na vzdělání. Tato témata se prolínají všemi jejími díly.
Svůj vztah k češství si nesla z rodiny, ve které bylo komplikované národnostní klima: otec byl Čech, maminka Němka se židovskými kořeny. Teréza Nováková absolvovala dívčí školu a pak se stala členkou Amerického klubu českých dam, který v Praze založil Vojta Náprstek. Tam ji uvedla Karolina Světlá.
Četla německé a anglické knihy v originále, dění v našem národě ji však poutalo mnohem víc. Jejím prvním vydaným dílem byl fiktivní příběh dcery Karla Havlíčka Borovského „Maloměstský román“. Další romány už čerpaly náměty z východních Čech, kde žila se svým manželem. Jan Novák byl gymnaziálním profesorem v Litomyšli a spolu měli sedm dětí – ale jen literární kritik a historik Arne Novák svou matku přežil. Když se Teréza Nováková vrátila do Prahy (útočiště našla po smrti svého manžela v Proseči u Skutče), redigovala časopis Ženský svět.
Patří mezi autory, jejichž knihy už (ke své škodě) čteme málo. Je to naše škoda. Alespoň tak to poznáváme z této monografie.
(šeb)Vydalo nakladatelství Mladá fronta
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad