Setkání českých a slovenských krajanů ve Švédsku očima mladé „vetřelkyně“

5-6 2009 Naši ve světě česky
obálka čísla

Ráda bych se s milými čtenáři podělila o můj nádherný zážitek ze setkání českých a slovenských krajanů ve švédském Kyrkekvarn- Sörgarden nedaleko města Mullsjö. Přestože nejsem členkou žádného krajanského spolku a zdánlivě nemám co do činění s českými (a slovenskými) emigranty ve Švédsku, měla jsem možnost účastnit se tohoto shromáždění a znovu se setkat s některými z lidí, se kterými jsem před necelými dvěma lety dělala interview za účelem vypracování projektu na téma „ Jak žijí čeští emigranti ve Švédsku“. Navíc jsem měla tu čest poznat mnoho dalších, stejně tak zajímavých, příjemných a usměvavých lidí.

Zmíněné setkání konající se ve dnech 21. až 24. května 2009 bylo organizováno Svazem českých a slovenských spolků ve Švédsku (TSFR) v čele s panem Vratislavem Langerem, který tam první den setkání oslavil své 60. narozeniny. Na každý den byly naplánovány kulturní a sportovní aktivity. Mezi kulturní aktivity patřilo vyprávění Jindry Šípka o cestě po západním pobřeží Spojených států amerických, chvilka poezie z úst Pavla Mrázka, Ivana Jonáše, Miloslavy Slavíčkové a Evy Střížovské, výstava děl Míly Drunecké, poslech opery Carmen komentovaný Petrem Procházkou atd. Po večerech vyhrávala plzeňská kapela Duel české šlágry, které doprovázely veselí až do ranních hodin.

Na páteční večer se dostavili hosté z České ambasády ve Stockholmu a Kodani a Slovenské ambasády ve Stockholmu, kteří oficiálně řekli pár slov o politické situaci v České a Slovenské republice, o českém předsednictví, ekonomické situaci a záležitostech týkajících se konzulárních služeb, zejména pak o přicházejících volbách do Evropského parlamentu.

Celé tři dny, kterých jsem se účastnila, byla nálada velice příjemná, dalo by se říci až rodinná. Hned na první pohled bylo vidět, že se lidé rádi po dlouhé době vidí, často člověk dokonce zaslechl povzdechnutí typu „Měli bychom se vídat častěji než pouze jednou za rok na tomto setkání.“. Já si tedy říkám: „Snad se jim to tentokrát povede, a když ne, příští rok bude pravděpodobně další takové setkání, kde se znovu všichni sejdou a užijí si společné chvíle.“

Tímto chci také moc všem poděkovat za milé přijetí a zejména pak paní Růženě Svedelius za pohoštění v Jönköpingu a za to, že mě tak říkajíc “vzala s sebou”.

Petra Pojerová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012