Pozdrav z Texasu, tentokrát z univerzitního

5-6 2009 Naši ve světě česky
obálka čísla

Vážení čtenáři, zdravím vás v době uzávěrky listu z texaského univerzitního města Collige Station. Koná se tu konference Společnosti pro vědy a umění. Letos na téma příspěvek Čechů a Slováků Americe. Něco o tom vím, tak jsem se rozhodla, že se také zúčastním, i když časově je to trochu náročné. Když jsem se totiž nedávno vrátila ze švédského setkání s krajany, měla jsem jen týden na přípravu tohoto dvojčísla. A to jsem ještě zajela za Josefem Vejvodou k rozhovoru o tom, jak jde hezky ve šlépějích svého slavného otce, autora světoznámé polky Škoda lásky. On sice není tak slavný (tedy zatím), ale o jeho skladby na pomezí jazzu a vážné hudby se orchestry téměř perou. Nezapomíná ani na tatínkovy skladby, každoročně například k jeho výročí pořádá velkolepý koncert na Zbraslavi. Někteří muzikanti kroutí hlavou, jak může někdo hrát jazz, vážnou hudbu i dechovku, ale hudbymilovnému posluchači stačí poslechnout si například CD Three loves a jeho uši i srdce naplní krása. Ale o tom, o jeho práci i rodině si přečtete příště. A těšte se, bude to dost zajímavé.

Ale zpět do Texasu, kam jsem si mimochodem rozepsaný rozhovor vzala k dokončení, protože tady žiju sice také dosti intenzivně, ale nepřipadám si jako ve zrychleném filmu, což v Praze ano.

Ke zklidnění přispěl nejen ,,jetlag“ z dlouhého předlouhého letu, kdy má člověk přehozené spaní (v mém případě téměř žádné spaní) a je tupý jako poleno, ale i Texas A & M University, kde se konference koná. Představte si ohromný, přeohromný univerzitní kampus (5,200 akrů). Nádherný, přenádherný obklopený a propojený parky. Uvnitř pěkný nábytek, koberce, vkusná výzdoba, výstavy obrazů, soch apod. Ale když jsme s přáteli vešli dovnitř, nikde ani cedulička, kde se konference koná. Všude jen rozlehlé prostory, dlouhé chodby a atria, nikde ani živáčka, ticho...Po chvíli hledání jsme v druhém patře našli v koutku stolek s dvěma dívkami, které nás zapsaly a daly nám materiály. Pokud jsem mohla zaslechnout, nebyla to chyba organizátorů z SVU, ale organizátorů z univerzity samé... a že by nám umožnili za tři dny konání přístup k internetu? Ani náhodou. Nicméně konference probíhá pěkně, jeden příspěvek zajímavější než druhý. Však vás s některými seznámím postupně také. A já sama budu ,,mít speach“ dnes dopoledne. Bude jak o mé práci v Českém dialogu, tak hlavně o mém setkávání s Čechy v Texasu a o mé nové knížce. (Více čtěte na zadní straně časopisu).

Eva Střížovská
Psáno dne 7. června – Collige Station,
Texas, USA

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012