Na skok v Mnichově

V úterý 21. dubna se v mnichovském Českém centru konala beseda s promítáním dokumentárního filmu ACCIDENTAL ARMY – NAHODILÁ ARMÁDA
Průvodním slovem ji uvedla historička Jana Volfová, která sem přicestovala na pozvání SKV Sokola München. Sál Českého centra s promítacím plátnem se zaplnil téměř k prasknutí a všichni zúčastnění si se zájmem vyslechli jak přivítání starosty Sokola Karla Pokorného, tak menší přednášku Jany Volfové s osobním zabarvením. (Jana Volfová měla dědečka legionáře, a proto svoje přednášky na toto téma staví nejen na objektivních faktech, ale zapojuje do nich vždy i vlastní rodinnou zkušenost, která dává historii lidský rozměr.)
Potom následoval film o historii Československých legií v Rusku autorů Johna Iltise a Bruce Bendingera. Film jsme již promítali několikrát i v Praze (pod hlavičkou Mezinárodního českého klubu, čtěte obsáhle v čísle 1–2/2009). Další besedu pro krajany spojenou s jeho promítáním měla Martina Fialková ve Stockholmu a nyní jej tedy měli možnost spatřit členové Sokola München. Stejně jako ve všech předchozích případech vzbudil film velký ohlas, ba přímo nadšení, a také vyvolal mnoho fundovaných otázek. Po promítnutí se rozvinula čilá debata, která svědčí o tom, jak je potřeba připomínat a znovu otvírat národní historii nejen z doby války a následující totality, ale i tu, spojenou se vznikem samostatného Československa. Mnohé skutečnosti byly pozapomenuty a jejich oživení nám může pomoci lépe se vyznat i v současném světě. A to je to nejdůležitější zjištění, říká vždy Jana Volfová.
Ale ted´popořádku... Za pozvání i zorganizování besedy pro mnichovské krajany děkujeme znovu již z Prahy především Jitce Scholzové, jednatelce Sokola München. Jitka nejen, že objednala příjemný hotýlek pro Janu Volfovou i pro mne, která jsem se chtěla do Mnichova při této příležitosti podívat. Také se o nás obětavě starala, dovedla nás na místo besedy a po ní spolu s Karlem Pokorným a dalšími přáteli nás pozvala do místní typické bavorské hospůdky na výborné pivo a něco k tomu.
Tady bylo možné probrat i další věci, například jak se žije Čechům v Mnichově, už na první pohled příjemném městě. Přestože je v našich myslích již asi navždy spjatý s osudnou Mnichovskou dohodou a s osobou Adolfa Hitlera, je nutné vidět, že dnešní realita je jiná
Ted´na jaře vás tu vítá množství rozkvetlých parků, které obklopují historické objekty a centrum. Všude plno zajímavé architektury, široká kulturní nabídka – jen ty poklady ve zdejších obrazárnách, Staré a nové pinakotéce i jinde. Široké ulice jsou plné lidí, kteří ale nespěchají tak hekticky jako v Praze. A k cizincům se chovají naprosto mírumilovně a přátelsky. Prý se tu moc nekrade a ani jiná zločinnost tu nebují, Mnichov je prý nejbezpečnějším městem v Německu a možná i v Evropě. Taky se tu hodně jezdí na kolech, a to i v centru. Asi tak, jako bychom měli u nás cyklostezku vedoucí středem Příkopů a Václavského náměstí, což nemáme. Nevím, zda je to i na takových místech dobře, protože jsem mnohokrát, nezvyklá ve městě se vyhýbat cyklistům, uskakovala na poslední chvíli, když jsem omylem vstoupila do jejich cyklostezky. Ale i tak fandím zdravému způsobu života Mnichovanů.
V každém případě jsem si z dvoudenního pobytu v Mnichově odvezla hezké zážitky. Ochutnáním typických bílých bavorských buřtů a piva počínaje, přes procházku nejzajímavějšími místy a milé setkání se zdejšími členy Sokola, návštěvou úžasné Staré Pinakotéky konče. Se zasvěceným i vtipným výkladem Jany Volfové ovšem, která se sem přišla podívat za „svými starými známými mistry“. Její nabídce, seznámit mne s nimi také, jsem ovšem nemohla odolat
Tak tedy: Mnichov je další město na mapě Evropy, o kterém vím, že se sem ještě chci vrátit. A to i díky našim, kteří zde žijí.
Martina FialkováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad