V OSN v New Yorku byla zahájena výstava Antonína Kratochvíla

5-6 2009 Kultura česky
obálka čísla

Výstava Antonína Kratochvíla, světoznámého českého fotografa a držitele řady významných ocenění, včetně prvních cen World Press Photo z let 1997 a 2002) byla v sídle OSN v New Yorku zahájena dne 1. června 2009 v 18.00 hodin místního času jako první bod programu Dnů českého předsednictví EU v OSN, které budou v New Yorku probíhat po dalších sedmnáct dní. Kratochvílova Doba, ve které žiji (The Time in which I Live) nabízí působivý obraz současného světa očima světoznámého českého fotografa Antonína Kratochvíla, držitele řady mezinárodních ocenění, včetně cen World Press Photo z let 1997 a 2002. Výstava představující 20 let tvorby Antonína Kratochvíla z více než 15 zemí Evropy, Afriky, Asie i Ameriky v budově OSN setrvá dva týdny.

Výstavu v přítomnosti umělce zahájil velvyslanec Martin Palouš: „V době Antonína Kratochvíla žiji také. On se v mládí rozhodl pro svobodu a opustil naší zemi, zatímco já se pokoušel čelit totalitnímu režimu v Československu jiným způsobem. Antonín, vnímavý pozorovatel a jistě jeden z nejtalentovanějších současných českých fotografů, žil život bez hranic a zachycoval obrazy světa okolo sebe, četné absurdity, které jsou součástí naší existence a zejména lidské utrpení. Poprvé jsem se s ním setkal na podzim roku 1988 ve dvě hodiny ráno v malé chatě v Čechách, kam přijel fotografovat mého švagra Milana Hlavsu, vedoucího kapely Plastic People of the Universe, jejíž persekuce komunistickým režimem vedla ke vzniku Charty 77. Dodnes nevím, jak nás tam tehdy našel. Nyní se setkáváme znovu v prostorách Organizace spojených národů. Svět se v rozmezí let 1988 a 2009 změnil a právě tato neustávající změna vytváří podstatu doby, ve které oba žijeme.“

Dle zástupce generálního tajemníka Kiyo Akasaky, který navštívil vernisáž spolu s více než 200 zástupci členských států OSN a dalšími váženými hosty, „vystavené fotografie skutečně vystihují dobu a svět, ve kterém žijeme a připomínají nám, že musíme učinit více pro takové bezbranné jednotlivce, počínaje dětmi.“

Akci uspořádala Stálá mise České republiky při OSN ve spolupráci s VII Photo Agency a jejími sponzory byly firmy Pilsner Urquell, František Halama – Original Czech Art Glass, Stock – Plzeň Božkov, Mattoni a nakladatelství TORST

Bořek Lizec

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012