V OSN v New Yorku byla zahájena výstava Antonína Kratochvíla

Výstava Antonína Kratochvíla, světoznámého českého fotografa a držitele řady významných ocenění, včetně prvních cen World Press Photo z let 1997 a 2002) byla v sídle OSN v New Yorku zahájena dne 1. června 2009 v 18.00 hodin místního času jako první bod programu Dnů českého předsednictví EU v OSN, které budou v New Yorku probíhat po dalších sedmnáct dní. Kratochvílova Doba, ve které žiji (The Time in which I Live) nabízí působivý obraz současného světa očima světoznámého českého fotografa Antonína Kratochvíla, držitele řady mezinárodních ocenění, včetně cen World Press Photo z let 1997 a 2002. Výstava představující 20 let tvorby Antonína Kratochvíla z více než 15 zemí Evropy, Afriky, Asie i Ameriky v budově OSN setrvá dva týdny.
Výstavu v přítomnosti umělce zahájil velvyslanec Martin Palouš: „V době Antonína Kratochvíla žiji také. On se v mládí rozhodl pro svobodu a opustil naší zemi, zatímco já se pokoušel čelit totalitnímu režimu v Československu jiným způsobem. Antonín, vnímavý pozorovatel a jistě jeden z nejtalentovanějších současných českých fotografů, žil život bez hranic a zachycoval obrazy světa okolo sebe, četné absurdity, které jsou součástí naší existence a zejména lidské utrpení. Poprvé jsem se s ním setkal na podzim roku 1988 ve dvě hodiny ráno v malé chatě v Čechách, kam přijel fotografovat mého švagra Milana Hlavsu, vedoucího kapely Plastic People of the Universe, jejíž persekuce komunistickým režimem vedla ke vzniku Charty 77. Dodnes nevím, jak nás tam tehdy našel. Nyní se setkáváme znovu v prostorách Organizace spojených národů. Svět se v rozmezí let 1988 a 2009 změnil a právě tato neustávající změna vytváří podstatu doby, ve které oba žijeme.“
Dle zástupce generálního tajemníka Kiyo Akasaky, který navštívil vernisáž spolu s více než 200 zástupci členských států OSN a dalšími váženými hosty, „vystavené fotografie skutečně vystihují dobu a svět, ve kterém žijeme a připomínají nám, že musíme učinit více pro takové bezbranné jednotlivce, počínaje dětmi.“
Akci uspořádala Stálá mise České republiky při OSN ve spolupráci s VII Photo Agency a jejími sponzory byly firmy Pilsner Urquell, František Halama – Original Czech Art Glass, Stock – Plzeň Božkov, Mattoni a nakladatelství TORST
Bořek LizecHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad