AFS dává šance studentům

Mezinárodní výměny deseti tisíc studentů ročně ve více než padesáti zemích. Taková je současná bilance jedné z nejvýznamnějších dobrovolnických organizací světa – AFS. V Česku svou činnost obnovila počátkem 90. let minulého století. Dnes zajišťuje pobyty českých studentů v Evropě, Severní i Jižní Americe, na Novém Zélandě i třeba v Thajsku nebo Hongkongu. Rok na mexické střední škole díky AFS strávila i pražská studentka Tereza Koudelková. Rozhovor s ní najdete na webu www.krajane.net a pořídila jej Milena Štráfeldová, redaktorka Českého rozhlasu – Radio Praha.
My zveřejňujeme pouze jeho úvod s důležitými informacemi, o co vlastně v AFS jde.
Jedna z největších světových organizací, která se zabývá mezinárodní výměnou studentů vznikla ve Francii v r. 1914 jako sdružení dobrovolných řidičů sanitek American Field Service. Její členové v letech první světové války převáželi raněné francouzské vojáky. Ze zkušenosti z polních nemocnic, kde se setkávali zranění ze zemí celé Evropy, vyplynulo, že proti válce lze bojovat vzájemným poznáváním lidí různých národností a kultur. AFS pak po druhé světové válce začala tuto myšlenku realizovat prostřednictvím studentských výměn. Tak se do Spojených států dostala i budoucí lékařka, překladatelka a senátorka Jaroslava Moserová:
„První výměna, která byla uskutečněná v r. 1947, proběhla mezi Spojenými státy a Evropou. Z Evropy vyjeli mimo jiné i tři Češi. Jedním z těch Čechů byla právě Jaroslava Moserová. Ta potom také po revoluci, v r. 1991, pomohla navrácení AFS do České republiky a vlastně to tu celé znovu vybudovala,“ vysvětluje dnešní dobrovolník AFS Luboš Cingl. Studentské výměny nyní ovšem probíhají oběma směry. Do Česka přijíždějí středoškoláci například z Belgie, Rakouska, ale i ze Spojených států, Japonska nebo Thajska. Rok zde žijí v českých hostitelských rodinách, navštěvují českou střední školu a mnozí z nich se dokonce naučí i dobře česky:
O zahraniční studenty se v Česku kromě hostitelských rodin starají i dobrovolníci jako Luboš. Každý ze studentů tu má svou kontaktní osobu, na kterou se může obrátit s jakýmkoliv problémem. A jak to bývá dál, najdete na www.krajane.net, odkud jsme část tohoto článku přetiskli.
Milena Štráfeldová – Čro PrahaHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad