AFS dává šance studentům

5-6 2009 Aktuality česky
obálka čísla

Mezinárodní výměny deseti tisíc studentů ročně ve více než padesáti zemích. Taková je současná bilance jedné z nejvýznamnějších dobrovolnických organizací světa – AFS. V Česku svou činnost obnovila počátkem 90. let minulého století. Dnes zajišťuje pobyty českých studentů v Evropě, Severní i Jižní Americe, na Novém Zélandě i třeba v Thajsku nebo Hongkongu. Rok na mexické střední škole díky AFS strávila i pražská studentka Tereza Koudelková. Rozhovor s ní najdete na webu www.krajane.net a pořídila jej Milena Štráfeldová, redaktorka Českého rozhlasu – Radio Praha.

My zveřejňujeme pouze jeho úvod s důležitými informacemi, o co vlastně v AFS jde.

Jedna z největších světových organizací, která se zabývá mezinárodní výměnou studentů vznikla ve Francii v r. 1914 jako sdružení dobrovolných řidičů sanitek American Field Service. Její členové v letech první světové války převáželi raněné francouzské vojáky. Ze zkušenosti z polních nemocnic, kde se setkávali zranění ze zemí celé Evropy, vyplynulo, že proti válce lze bojovat vzájemným poznáváním lidí různých národností a kultur. AFS pak po druhé světové válce začala tuto myšlenku realizovat prostřednictvím studentských výměn. Tak se do Spojených států dostala i budoucí lékařka, překladatelka a senátorka Jaroslava Moserová:

„První výměna, která byla uskutečněná v r. 1947, proběhla mezi Spojenými státy a Evropou. Z Evropy vyjeli mimo jiné i tři Češi. Jedním z těch Čechů byla právě Jaroslava Moserová. Ta potom také po revoluci, v r. 1991, pomohla navrácení AFS do České republiky a vlastně to tu celé znovu vybudovala,“ vysvětluje dnešní dobrovolník AFS Luboš Cingl. Studentské výměny nyní ovšem probíhají oběma směry. Do Česka přijíždějí středoškoláci například z Belgie, Rakouska, ale i ze Spojených států, Japonska nebo Thajska. Rok zde žijí v českých hostitelských rodinách, navštěvují českou střední školu a mnozí z nich se dokonce naučí i dobře česky:

O zahraniční studenty se v Česku kromě hostitelských rodin starají i dobrovolníci jako Luboš. Každý ze studentů tu má svou kontaktní osobu, na kterou se může obrátit s jakýmkoliv problémem. A jak to bývá dál, najdete na www.krajane.net, odkud jsme část tohoto článku přetiskli.

Milena Štráfeldová – Čro Praha

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012