Zmatek nad zmatek

5-6 2009 Ostatní česky
obálka čísla

Letošní jaro se moc nepovedlo.

V českých luzích a hájích padala ostrá slova a následně i hlavy. Vláda to neustála a to snad ani zarputilí politici nečekali. My, lidé obyčejní, jsme se nechali ukonejšit takovými drobnostmi, jako je úspěšné vedení Evropské unie a tím, že Mirek Topolánek nikoho ze svých evropských kolegů smrtelně neurazil. Sociální demokraté a někteří odrodilí demokraté občanští usoudili, že dost bylo čtyřkoalice, Topolánka a jeho slávy. Shora se přidal pan prezident, který s povděkem přijal zborcení strany, kterou spoluzakládal. Jeho souvěrci založili novou, tentokrát opravdu – ale opravdu pravicovou stranu. Totiž – najednou se těch pravicových uskupení objevilo hned několik a to nás spolehlivě zmátlo.

Další děs: osm let právníci kutali na novém návrhu občanského zákoníku, který by nahradil prastaré zákony z roku 1964. Zabývá se rodinou, vlastnictvím a smluvními vztahy. Měli jsme tak naději, že se zbavíme čtyřiceti (!) dodatečných novelizací, které naše právní povědomí rozhodně nevyčistily. Premiér v demisi Mirek Topolánek totiž správně usoudil, že by zákon sněmovna do předčasných voleb nestačila projednat. Ony se do toho připletly volby do evropského parlamentu a tam se dostat je snem mnohého českého politika. Nejde o prestiž – těch peněz, co se dá na tomto postu vyšmajchlovat! Zajímavé je to, že na obřích billboardech všechny strany slibují totéž: prosperitu a naši důstojnou pozici v Evropě. Jako kdybychom dosud byli všichni padlí na hlavu a od roku 1989 žili v teráriu!

Evropa se taky bála toho, že když nebudeme mít ministerského předsedu (nebo premiéra ještě nerozkoukaného), povede červnový summit politiků Evropské unie prezident Václav Klaus. Jeho opovržení Lisabonskou smlouvou (a fungováním EU obecně) je známé – takže dokonce byl vymyšlen havarijní plán: kdyby chtěl Václav Klaus „narušit summit, ostatní šéfové zemí EU by prostě schůzku odložili na dobu, až předsednictví převezmou Švédové“. To oznámil britský Financial Times.

Další jarní bouřkou bylo prohlášení známé pražské herečky Evy Holubové, že prezident je „přeborníkem v aroganci moci a známým pražským homosexuálem, nazývaným Kikina“. President se nevyjádřil, strhla se však slovní bitva mezi herečkou a hradními poradci. Nejen v bulváru!

Promiňte, že jsem zase psala o špatných zprávách. Mám taky jednu potěšující informaci – letos mi na zahradě nádherně kvetl obrovský bílý rododendron. Na některé věci je (zaplať Bůh) spolehnutí! A také letos byl „první máj lásky čas“...

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012