Praha španělská

Správa Pražského hradu ve spolupráci s Velvyslanectvím Španělského království v Praze a pod záštitou Jeho Excelence Arturo Laclaustra, velvyslance Španělského království v Praze, pořádají výstavu PRAHA ŠPANĚLSKÁ.
Historie
Ve středověké vzdělanosti sehrálo Španělsko významnou roli, a to nejen zásluhou sv. Isidora Sevillského, jehož dílo se vyskytuje i v českých středověkých knihovnách. Taktéž díky muslimskému zprostředkování antické kultury, k němuž docházelo v křesťanském Toledu, zejména za vlády Alfonse X. Moudrého – bratrance Přemysla Otakara II. První dochovaný popis Prahy pochází z pera židovského, arabsky mluvícího obchodníka a diplomata Ibrahima ibn Jakuba, jenž navštívil Prahu v desátém století. Nejvýraznější spojnicí Španělska s Evropou byla svatojakubská poutní cesta do Santiaga de Compostela, která stále existuje.
Habsburk Ferdinand I. byl místem svého narození a výchovou Španěl. Pro vládnutí připravován na Iberském poloostrově. V důsledku nově utvářené rodinné politiky a rozdělení moci Karlem V. přišel Ferdinand I. do Vídně. Roku 1526 usedl na český trůn. V zavádění španělských zvyklostí pokračoval císař Rudolf II., který byl léta vychováván ve Španělsku u svého strýce Filipa II. Za Rudolfova panování byla Praha hlavním sídlem dvora, na němž působili španělští vyslanci a četní hosté pyrenejského poloostrova v počtu asi sedmdesáti osob. Španělská móda měla takový vliv, že se její užívání udrželo celé století, o čemž svědčí podobizny českých šlechticů v typických černých přiléhavých šatech, zakončených bílým okružím. Významným závazkem a vděkem španělské dynastii bylo zobrazování zlatého rouna, které se vyskytuje u portrétů osobností, jímž bylo udělováno. Také na fasádách paláců a domů na celém území historické Prahy. Po bitvě na Bílé hoře, v níž se Španělsko finančně angažovalo, se vojenským guvernérem Prahy a Čech stal španělský generál Baltazar Marradis. Po třicetileté válce byla mocenská pozice Španělska oslabena. Zvýšil se však na našem území jeho náboženský vliv, který s jinými projevy zbožnosti přežil nejen do 18. století, ale i do století následného a částečně do století minulého. S romantismem se Španělsko dostalo opět do popředí zájmu, ale postupně bylo vytlačeno trendy z Francie a z dalších evropských států.
Výstava
Prezentuje významnou kolekci obrazů, plastik, grafických listů a dalších uměleckých předmětů z pražských muzejních, galerijních, církevních i soukromých sbírek.
Název ojedinělé výstavy nechce budit dojem, že by Praha patřila, a nebo by měla patřit do španělsky mluvících zemí Evropy. Jejím záměrem je zdůraznit – z výše uvedených historických skutečností – dosud opomíjený vliv, který se nesmazatelně podepsal do naší národní historie. Expozice osvětluje ozvuky Španělska v Čechách. Poukazuje na to, že španělský přínos ke kulturnímu vývoji Prahy a respektive celých Čech, je daleko větší, nežli se obvykle zdálo. Byť vliv například Itálie na čseké prostředí je v mnohém směru výraznější, Španělsko – velmoc především 16. století – přispělo i prospělo našemu území četnými prvky, které se staly nedílnou součástí života v Čechách, a to poměrně na dlouhou dobu. Některé se udržely dodnes.
Výstava PRAHA ŠPANĚLSKÁ v Císařské konírně na Pražském hradě (18. 3. – 28. 6. 2009) je členěna do tří základních oddílů. Úvodní část středověku se plně věnuje vzdělanosti a dodnes živému fenoménu svatojakubské poutní cesty do Saintiga de Compostela. Další dva oddíly dokládají výrazný vliv španělské kultury a vzdělanosti. Vliv španělské diplomacie na českou renesanci a kulturu. Umělecky ztvárněny jsou zde připomenuty všechny významné španělské osobnosti, které pobývaly na pražském habsburském dvoře v Praze, a to od doby zvolení Ferdinanda I. českým králem. Stejně jako značný vliv Španělska na barokní pobělohorskou zbožnost Čech a Moravy.
Výstava nám prostřednictvím uměleckých děl ozřejmuje nejdůležitější historické a dobové události v souvislostech a společensko politické, kulturní a náboženské proudy tehdejší Evropy. Dokazuje, že od středověku až k době osvícené se Španělsko přímo i nepřímo podílelo na utváření stránek české historie. Že mělo vliv na českou kulturu a na utváření domácích náboženských představ a zvyklostí.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad