MČK - Co bylo

* Koncert k poctě Karla Hašlera (Jak ho neznáte) a to dne 24. února. A byl moc dobrý, ještě lepší než ten 9. prosince, o kterém jsme obšírně psali. Zahajoval jej Přemysl Rut u klavíru a s báječným přednesem Hašlerových méně známých písní, za což sklidil zasloužený aplaus. Pak přišel na pódium pan Oplustil, tvůrce Hašlerovských TV seriálů a po něm paní Hilda Hojerová. Oba trošku zavzpomínali a zauvažovali o významu a odkazu nejvýznačnějšího českého písničkáře. - A jsme u tohoto slova a jádra věci zmíněného koncertu: Byl uspořádán v Městské knihovně v Praze pro podporu zbudování pomníku k poctě Karla Hašlera. Všichni účinkující z toho důvodu vystoupili bez nároku na honorář a stejně tak organizátoři - Mezinárodní český klub a nově ustanovené občanské sdružení Písničkář.
Jihočeská hudební skupina Archeus, uváděná jako důkaz zlidovění "hašlerovek", učinila od prosincového vystoupení kvalitativní pokrok. Za pomoci zpěváka Václava Svobody, jinak jejich hlasového poradce, předvedla svižnou písničkovou směs, která navodila upřímnou až dojemnou atmosféru v sále. (Věrohodní vědci tvrdili, že i přítomní vzácní pánové v publiku - Radovan Lukavský, Jan Pixa a Alfréd Strejček se neubránili styku kapesníku s okem a to především při pohledu na zpívající a hrající dětské členy skupiny.)
Po přestávce se ujalo vlády Šlapeto, kterému to, jako vždy, velice dobře šlapalo. Zpívající Ivo Zelenka či Oťas Litomiský jsou originálními postavami s citem pro tento druh písniček i humoru.
Zvláštní ocenění patří zpěvačce a moderátorce večera Pavlíně Filipovské. "Táhla" celý večer průvodním slovem, improvizacemi a rozhovory s účastníky, a v druhé "šlapetovské" půli pořadu měla i divadelní a pěveckou roli. Zhostila se jí opravdu velmi profesionálně a k tomu navíc procítěně.
Během večera se někteří návštěvníci přihlásili do sdružení Písničkář, což můžete učinit také, pokud chcete být nějakým způsobem nápomocni k tvorbě či podpoře pomníku našeho nej nej písničkáře Karla Hašlera. Stačí dát vědět o svém zájmu na adresu naší redakce a budou vám zaslány veškeré informace.
*
Dvoje setkání v příjemné literární a poetické kavárně OBRATNÍK na Smíchově U Anděla v ulici Jindřicha Plachty 28. Mají tam báječné koláče sladké i slané, dobré vínko, nevšední večerní pořady, nabídku knížek i časopisů (včetně Českého dialogu). Bohužel, kavárnička je malá a zájem členů našeho klubu přesáhl její prostorové možnosti, takže se budeme muset uchýlit na pravidelná posezeníčka jinam. Dáme vědět poštou...
*
Koncert naší japonské členky, vynikající klavíristky Yumeki v žižkovském Atriu. Hrála Mozarta, Chopina, Debussyho, Janáčka a ve svých "princezniných" šatech uchvátila i přítomné dětské publikum, které jí po skončení předalo květiny. (A řeklo upřímně, že neví, jestli se mu více líbila hudba či Yumeki sama. "Oboje" byl výsledek mého malého osobního průzkumu této věci.) K tomuto koncertu se vrátíme v příštím čísle i s fotografiemi.
-es-
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad