A na co jít v Praze, máte-li rádi balet?

3-4 2009 Kultura česky
obálka čísla

Jednoznačně na Labutí jezero – skvělou novou inscenaci, kterou se slavný Čajkovského balet vrátil v novém nastudování na prkna Národního divadla. Labutí jezero patří k nejslavnějším klasickým baletním titulům, navíc je to právě pražské Národní divadlo, které má historicky z mnoha důvodů k tomuto dílu a i k jeho „otci“ P. I. Čajkovskému velmi úzký vztah. Srdce vlastence s potěšením zaplesá nad skutečností, že prvním choreografem v Rusku byl Čech Václav Reisinger, a že hned druhému choreografovi (rovněž z českého prostředí) se dostalo mimořádné cti, když Čajkovský při zhlédnutí 2. jednání Labutího jezera v Praze poznamenal, že prožil „chvíle absolutního štěstí“.

Labutí jezero je především pohádkou o lásce. O lásce, jíž stojí v cestě zakletí, které jen pravda a skutečný cit mohou zlomit proto, aby se naplnila. O lásce, která představuje to nejsilnější a nejkrásnější, co člověk dokáže cítit a tvořit, která však rovněž s sebou nese oběť a bolest. O lásce, se kterou kráčí ruku v ruce smrt. O lásce, v rámci níž se odehrává nekonečný boj dobra a zla.“ Tolik průvodní slovo v programu ND. A já dodávám, že současné nastudování je skutečným zážitkem, který jak zasvěcené, tak i baletní neznalce dokáže strhnout a uchvátit po všech stránkách. Z premiérového obsazení byli všichni účinkující vynikající, jmenovat stojí za to především tyto sólisty baletu ND: Zuzanu Susovou (Odetta – Odilie), Jiřího Kodyma (Princ) Alexandre Katsapova (von Rotbart – čaroděj, v této verzi však také ministr), skvělé výkony však podali také všichni další – především všechny labutě ve svých sólových výstupech.

Čarokrásná a geniální Čajkovského hudba vytváří rámec pro pohádkový příběh o zakleté dívce - labuti, hrdinném princi, jeho věrném druhu i o zlém čaroději. Nová pražská inscenace chce být co nejblíže příběhu prapůvodnímu, oprošťuje jej od pozdějších dobových nánosů a úprav. Kostýmy i scéna jsou pohádkově krásné a působivé, baletní výkony vynikající. Děj má spád, který je jen ke konci úmyslně přerušen několika – pro romantismus charakteristickými - folklorizujícími výstupy prinových nápadnic, princezen z různých krajů (uherské, turecké, španělské). Když ale princ zjistí, že žádnou z nich nechce milovat tak jako svoji labuť, vrcholí pohádkové drama opět u tajemného jezera, kde je také dík statečnému příteli labuť – dívka vysvobozena. Kéž by všechny opravdové lásky na světě končily tak šťastně! Kéž by vždy dobro zvítězilo nad zlem, napadne nezbytně každého diváka, když si náhle uvědomí, jak moc se do té krásné pohádky vžil a jak daleko se od své vlastní reality dík tomuto představení přenesl.

Nová pražská premiéra:

12. února 2009, choreografie a režie Kenneth Greve podle L. Ivanova a M. Petipy (K. Grave je dlouholetý první sólista Dánského královského baletu, hostující hvězda mnoha evropských i světových scén, pedagog, choreograf a současný umělecký šéf Finského národního baletu).

Asistenti choreografie:

Ingrid Němečková, Michaela Černá, Nelly Danko, Marie Hybešová, Igor Žukov

Scéna a kostýmy:

Karin Betz

Zahraniční zájezdy baletu Národního divadla

Jak vidno ze značného počtu zájezdů, je v zahraničí o balet Národního divadla zájem. Už z toho lze soudit, že úroveň baletního souboru stoupá. Také repertoár je velice rozmanitý, od ověřené klasiky přes neoklasiku až po moderní tanec a dokonce experimentální pořady na pomezí pantomimy či činohry, na nichž se báječně baví zejména mladí diváci. Celovečerní příběhy střídají kratší abstraktní balety.

„Poslední dva tři roky máme opravdu hodně zájezdů,“ souhlasí Petr Zuska, šéf baletu Národního divadla. „Dostáváme tolik nabídek, že je musíme odmítat! A to je úžasný pocit. Je jednou z mých preferencí jezdit na místa, která jsou pro nás prestižně důležitá. Mám obrovskou radost, že se to daří. Například už podruhé pojedeme do Spojených států.“

Kde tedy můžete představení souboru ND z Prahy vidět?

28. 4. – 3. 5. - zájezd USA

Na přelomu dubna a května se bude prezentovat balet ND ve Washingtonu a v Northfolku ve Virginii se složeným večerem D.M.J. – Petite Mort – Sinfonietta (na hudbu Dvořáka, Martinů a Janáčka).

Hostováni ve Washingtonu vzniklo ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR.

Mimo samotná představení budou probíhat workshopy.

14. 5. – 18. 5. - zájezd do Polska

Balet ND se zúčastní mezinárodního festivalu v Lodži v Polsku s představením Romeo a Julie.

Co už bohužel nestihnete, ale je dobré vědět...

29. 3. – 2. 4. – zájezd Budapešť

Na konci března se soubor představil v české části programu na prestižním mezinárodním festivalu „Budapest Spring Festival“ s představením: Sólo pro tři a se složeným večerem D.M.J. - Mariin sen – Sinfonieta.

Dle materiálů ND připravila
a premiéru navštívila Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012