R. A. Dvorský

3-4 2009 Kultura česky
obálka čísla

Rudolf Antonín Dvorský, vlastním jménem Rudolf Antonín, (uměleckým jménem R. A. Dvorský) se narodil 24. března 1899. Byl českým hudebním skladatelem, kapelníkem, klavíristou, zpěvákem, hercem a nakladatelem.

Pocházel ze Dvora Králové nad Labem. V šestnácti letech napsal první skladby. V roce 1919 odešel do Prahy a pracoval jako redaktor v hudebním nakladatelství Josef Springer. Souběžně vystupoval v kabaretu Červená sedma a v rádiu.

V roce 1929 pak založil vlastní orchestr Melody Boys, který existoval do roku 1945. Orchestr měl velmi široký záběr, většina jeho členů ovládala několik nástrojů. Během chvíle se tedy saxofonová sekce proměnila ve smyčce. V repertoáru byly lidové písně, tanga, swing i jazz. R. A. Dvorský dokázal dobře vycítit vkus publika. S orchestrem spolupracovali např. zpěváci Inka Zemánková, Míla Spazierová-Hezká, Jiřina Salačová nebo Arnošt Kavka. Vystoupení orchestru na Barandovských terasách bylo pravidelně vysíláno rozhlasem. Orchestr také nahrával filmovou hudbu.

R. A. Dvorský - nakladatel

V roce 1936 R. A. Dvorský založil vlastní nakladatelství. Soustředil se na vydávání moderní taneční hudby. Po válce a dlouhé nemoci se znovu věnoval nakladatelství a dostal ho na špičkovou úroveň. Těžkou ránou byla nečekaná smrt jeho syna Miroslava v roce 1947, který měl nakladatelství převzít. V roce 1949 bylo nakladatelství znárodněno a převzalo jej nakladatelství Orbis.

Vězení

S přítelem Pavlem Johnem, radiotelegrafistou Československých aerolinií, začal krátce po komunistickém převratu zvažovat odchod do zahraničí. Plán útěku počítal s únosem dopravního letadla při zkušebním letu, přistáním na louce u obce Dřevčice, kde se k pilotům měl připojit zbytek skupiny. První pokus v létě 1950 se pro poruchu letadla nezdařil. Druhý pokus – letadlo odletělo aniž by vzalo na palubu skupinu, kde byl R. A. Dvorský.

Podle vzpomínek spoluvězně R. A. Dvorský uváděl, že od záměru opustit republiku upustil, ale byl zatčen na základě udání.

R. A. Dvorský byl zatčen 16. září 1953, na jaře roku 1954 obviněn z vlastizrady a odsouzen na pět let odnětí svobody. Dvorský se odvolal k Nejvyššímu soudu, který odvolání zamítl, ale s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu snížil trest na tři a půl roku odnětí svobody. Ve vazbě a věznicích (Bartolomějská, Pankrác, ÚNZ Dolní Ročov, Bory) odpykal přibližně polovinu trestu. Propuštěn na svobodu byl 10. května 1956.

Šedesátá léta

Po propuštění z vězení se opět věnoval skládání. V roce 1959 byla se jeho píseň Ráno a večer umístila na třetím místě v tehdy populární soutěži Hledáme písničku pro všední den. Píseň Jipi-jou se později umístila na prvním místě v soutěži Písničky na zítra. Píseň Pohádka o konvalinkách se stala nejprodávanějším gramohitem v roce 1967.

V roce 1965 mohl R. A. Dvorský znovu veřejně vystupovat. Společně s Hanou Vítovou, Jaroslavem Vojtou, Janem Pixou a Otto Kinským vystupoval v pásmu „Utíká to, utíká“.

R.A. Dvorský - herec

R. A. Dvorský se podílel na sedmdesáti filmech. Skládal hudbu a v mnoha filmech také hrál. Byly to např. Filmy: Těžký život dobrodruha, Madla zpívá Evropě, Kristián, U pokladny stál, Krb bez ohně, Tři muži ve sněhu, Světlo jeho očí, Pan otec Karafiát a dalších téměř 60 filmů.

Ta naše písniška česká

„Největší ovace však sklízí sám kapelník, když tu a tam přistoupí k mikrofonu a zanotuje některý ze svých šlágrů. Lucerna – 2. května 1940. Big Band R. A. Dvorského hraje Ta naše písnička česká. V jedné z lóží se zvedá Karel Hašler a jde skrýt slzy dojetí nad úspěchem svého někdejšího zaměstnavatele a rivala.“ - tak píše ve svém článku v MFDnes Jiří Vlastník.

R. A. Dvorský byl výraznou osobností předválečné, válečné a poválečné doby, která potěšila tisíce a snad miliony posluchačů populárních a tanečních písniček a diváků v kinech. Byl pronásledován zdravotními potížemi i bolševickým režimem. Statečně se ale snažil pokračovat v tom, co uměl.

Zemřel 2. srpna roku 1966.

-ES- podle wikipedie

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012