Populárně-vědecké sympozium

11-12 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Holandsko, 4. říjen 2008

Před 40 léty v roce 1968 vstoupila 21. srpna na území tehdejší ČSSR vojska pěti zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, aby jeho občany „zachránila“ před kontrarevolucí. Ovoce normalizace občané České republiky sklízejí dodnes.

Dvacáté třetí setkání našich krajanů v Holandsku se konalo v konferenčním centru Drakenburgh v kouzelném místě na pomezí Belgie, Německa a Nizozemí. Atmosféra byla jako vždy nádherná, doufám, že to mohu napsat, neb jsem měla tu čest být pozvána již potřetí. Přálo nám i počasí.

Téma setkání: Tolerance Motto: T. Mann: „Tolerance vůči zlu stává se zločinem“

Musím přiznat, že jsem pročetla pěknou řádku úvah na toto téma a prodebatovala drahně času s mými přáteli při přípravě na úvodní slovo. Podle ohlasu jsem snad nezklamala.

Brilantní byla přednáška JUDr. M. Hulíka případně nazvaná „Rozjímání nad tolerancí a intolerancí“. Zájemci mohou jeho články najít např. na Neviditelném psu a jinde.

Přivítání panem předsedou dr. Hromadou navodilo laskavou atmosféru, stejně jako moderování celého odpoledne vedené s přehledem paní Věrou Pokornou. Setkání pozdravil zástupce ambasády České republiky v Nizozemsku.

Kulturní program, který následoval po úvodních přednáškách, začal koncertem brněnského rodáka J. Čižmáře, který brilantně zahrál několik skladeb na barokní loutnu. Dokumentární film ze srpna 1968 dojal všechny zúčastněné. Po něm následovala vzpomínka na nezapomenutelného Karla Kryla připravená panem P. Englickým.

Závěrečná diskuse k tématu byla natolik živá, že padl nápad vrátit se k tématu tolerance při dalším setkání.

Závěrem bych chtěla poděkovat obětavým organizátorům, manželům Věře a Karlovi Pokorných, dále dámám, které připravily řadu moučníků tak dobrých, že se od nich málem účastníci nedali odlákat k sycení svého ducha.

Všem, kteří tam byli, přeji vše dobré a další stejně laskavostí a přátelstvím prosluněné sympozium.

Jana Volfová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012