Zimní výlet do Budějovic

11-12 2008 Kultura česky
obálka čísla

Jihočeská metropole má jedno z nejkrásnějších náměstí u nás. Dominuje mu vznosná renesanční radnice. V podloubích kolem celého rynku, který nese jméno po železném a zlatém králi, Přemyslu Otakaru II., zakladateli města, najdete množství sympatických obchodů a obchůdků. Uprostřed pak nádhernou barokní Samsonovu kašnu. Tak jako nejvýstavnější domy na náměstí, je i většina těch v postranních uličkách památkou na časy od dob románských přes gotické, barokní až po lehkou renesanci. Celé centrum již dávno krásně opravené láká k předvánoční procházce, která může vést třeba od Vltavy k Malši. Obě řeky svými rameny obkružují centrum a vytvářejí z něj jakýsi historický ostrov plný architektonických památek, lemovaný půvabným nábřežím. Nebo také od vysokánské Černé věže k Otakarově baště či od Rabenštejnské hradební věže podél Mlýnské stoky až k divadlu. Většina z místních památek je přístupná veřejnosti i v zimě.

Také názvy starobylých ulic znějí krásně – Piaristická, Hroznová, Kněžská, Kanovnická… Najdeme v nich útulné hospůdky, malé galerie a spoustu inspirace k předvánočním nákupům.

Život tu plyne klidněji než v Praze, lidé jsou jaksi vlídnější, obchůdky plné kvalitního zboží jsou mnohem příjemnější variantou než obří hypermarkety v našem hektickém hlavním městě, o předražených buticích ani nemluvě. A co teprve snese-li se na Budějovice sníh? To musí být opravdová pohádka.

Na sv. Mikuláše tu mají budějovičtí zajímavou novodobou tradici - a to, že z velké výšky Černé věže se večer na náměstí snese Anděl, který tisícům diváků, kteří dole čekají, přinese tři symboly Vánoc - dárek, srdce a podkovu. (Anděla tam prý již několik let představuje vždy jistý pražský požárník, který je spuštěn na laně s kladkou z té závratné výšky dolů.)

Máme tu však ještě jeden konkrétní tip pro všechny, kdo mají rádi výtvarné umění či by rádi obšťastnili své blízké pod stromeček nějakým obrazem, plastikou či jakýmkoli výtvarným objektem. Vždy jeden víkend v prosinci se totiž na zdejším výstavišti koná ojedinělá akce, která nemá v republice zatím obdobu. Je jí Art Festival, dvoudenní veletrh výtvarného umění a obrovská výstava zároveň. Sjede se zde několik desítek českých, slovenských i zahraničních umělců, kteří tu prezentují svoji výtvarnou tvorbu, připraven je i bohatý doprovodný program. Art festival je samozřejmě prodejní. K vidění i ke koupi zde jsou díla šperkařů, malířů, grafiků, rytců i sochařů.

Chcete-li si zpříjemnit předvánoční čas, zajeďte si do Budějovic na výlet i za nákupy a navštivte tuto zajímavou akci. Určitě budete s takto prožitým dnem spokojeni.

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012