Výstava Objevování zemi na Nilu

11-12 2008 Kultura česky
obálka čísla

Národní muzeum - Náprstkovo muzeum a Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci s National Geographic pořádají u příležitosti 50. výročí založení Českého egyptologického ústavu výstavu nazvanou „Objevování země na Nilu“.

Výstava je reprezentativní průřez unikátních egyptských sbírek uložených v Náprstkově muzeu. Chronologicky sleduje počátky zájmu o Egypt a osobnosti prvních českých egyptologů (František Lexa, Jaroslav Černý, Zbyněk Žába), záchrannou akci Unesco v Núbii, archeologický výzkum v Abúsíru až po nejnovější průzkumy. Vystaveno je 300 sbírkových předmětů a jedinečné fotografie z archivů Českého egyptologického ústavu a National Geographic.

K nejvýznamnějším exponátům výstavy bezesporu patří skupina objektů pocházejících z mastaby princezny Chekeretnebtej (Stará říše, 5. dynastie, asi 2510 – 2365 př.n.l.), či polychromovaná rakev pocházející z pozdně ptolemaiovského pohřebiště v Gamhúdu. Vedle exponátů z výkopů českých egyptologů jsou představeny i původně soukromé sbírky zakladatelů české egyptologie. Některé předměty budou veřejnosti zpřístupněny vůbec poprvé.

Výstava potrvá do 1. února 2009.

K výstavě vychází též doprovodná českoanglická publikace

HaK

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012