Golema a výtoňského vodníka obdivují i v Petrohradu

10 2008 Kultura česky
obálka čísla

V městské knihovně Vladimíra Majakovského v Petrohradě zahájila 23. září nesmírně zajímavá výstava pražských strašidel a bájných postav pod názvem „Praha, stíny minulosti.“ Připravila ji petrohradská umělkyně Galina Puntusová. Doprovází vybrané české pověsti z knih Václava Cibuly a Aleny Ježkové svými fotografiemi pražských zákoutí, domovních znamení a unikátní umělecké výzdoby význačných domů, statků a paláců. Puntusová pozoruje naši minulost skrze svůj objektiv zcela zvláštním, neotřelým pohledem. Pověsti vyšly s původními ilustracemi Cyrila Boudy.

Galina Puntusová se zabývá moderní interpretací kulturního dědictví Čech a zejména staré Prahy již několik let, hned od své první návštěvy těsně před koncem posledního století. Její výstava nabízí procházku středověkými pražskými uličkami a seznámení se s mytologickým Golemem, vodníkem na Výtoni pod Vyšehradem, Turky u Karlova mostu či v Ungeltu a jinými. Fotografie jsou barevné a historické postavy opředené bájemi a tajemstvím jsou v této formě zcela dnešní, jakoby součástí našeho života stejně, jako v minulosti.

Pražský Ungelt

Pověsti silně ovlivňují život každého národa a v Čechách zejména. Tento křehký, kouzelný, pohádkový svět je zpodobován v kameni, písemnictví, obrazech a dekorativním umění, a v lidovém vyprávění již od nepaměti. Puntusové představení české minulosti je nesmírně potřebnou pohádkou pro děti i dospělé. Přišlo se podívat i několik petrohradských škol a učitelé měli mnoho práce vysvětlovat všechny ty naše historické postavy, ať už skutečné nebo vysněné. Pokud se výstava přenese do nějakého muzea či vhodných prostor u nás, děti si oživí v paměti pestrou českou minulost a budou mít materiál na pohádky, které jednou mohou vyprávět svým dětem.

Astrologické symboly, domovní znamení, nárožní patníky, alegorické zpodobnění lidí, zvířat a jevů ovlivňuje i dnešního člověka, aniž to tuší. Když míjíme ty připomínky starých časů a pověstí, cítíme sounáležitost s národem, jeho minulostí, harmonií vesmíru a dovedeme si spíše promítnout nejistotu budoucnosti. Celý život je najednou jaksi příjemnější. Je opravdu nádherné, jak české historické postavy přitahují i jiné národy a dělají nám ve světě přátele.

Zdeněk Reimann

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012