Dostaveníčko v Klementinu

Na nádvoří oživly postavy pražské historie (1. 10. – 30. 3.)
Uličky, náměstíčka, průchody, mosty a vůbec všemožné kouty Starého Města, Kampy i Malé Strany bývaly plné strašidel. Ale také jimi kráčely důstojnými kroky či třeba projížděly koňmo nespočetné významné osobnosti – panovníci, šlechtici, rytíři, umělci, i třeba tajemní alchymisté či hvězdopravci… Trochu na ně dnes zapomínáme a na strašidla jsme přestali věřit.
Praha rozsochatá
Ano, Praha je plná turistů i cizinců, kteří zde našli svůj domov, je to moderní mezinárodní město. Proč ji ale nezkrášlit - pro nás i pro ně - něčím typickým, co do Prahy patří lépe než různé rádoby moderní artefakty..
A tak vznikla Praha rozsochatá, projekt, který „vypukne“ na třetím nádvoří Klementina 1. října. Nápad vznikl v hlavách členů výtvarného sdružení Art Kolegium, duší projektu se stal Jan Brabenec, známý výtvarník žijící střídavě ve Vídni a v Praze. Sdružení pro projekt dokázalo získat jak minulé vedení pražského Klementina v čele s Vlastimilem Ježkem, tak vedení nové a také záštitu primátora. A protože jde o projekt mezinárodní, podporuje jej také velvyslanec ČR v Rakousku.
Koho a co tedy v Klementinu od října až do konce března uvidíme? Art Kolegium zve Pražany na setkání s Rudolfem II., Sirael, Golemem, Edvardem Kellym, Faustem, dívkou z Kampy i dalšími legendami, které na čas zabydlí nejprve klementinské nádvoří, pak ale poputují městem a budou zdobit místa, s nimiž jsou historicky spjaty.
Art Kolegium
Koordinátorkou projektu Praha rozsochatá je předsedkyně uměleckého sdružení Art Kolegium, galeristka Eva Rabasová.
Nad štosy papírů jsem ji našla v její útulné galerii Ostrov v Michalské. Vypráví, jak obtížné je tak „jednoduchý“ nápad zrealizovat. Jak se rodí doprovodný program, který mezi 2. - 5. říjnem na klementinském nádvoří oživí vernisáž dosud tajemných soch. Někteří výtvarníci budou jejich detaily totiž dokončovat až na místě, před zraky návštěvníků.
Ojedinělá výstava pod širým nebem by pak z Prahy měla putovat i do Vídně a Bruselu, kde by opět v ulicích obou měst lákala k návštěvě Prahy a měla by být průběžně doplňována dalšími exempláři. To jsou zase slova Jana Brabence, který již má s mezinárodními projekty dost a dost zkušeností. Zejména na ose Praha – Vídeň.
Jeho obrazy z mistrně zpracované kůže, a také umělecky kůží dozdobený historický nábytek, jsou ale známy po celé Evropě. Pro klementinský projekt se ujal postavy nejtypičtější, ztvárnil totiž z kůže Golema.
I další členové sdružení popustili uzdu fantazii. Dušan Tejkal vdechne život kouzelníku Žitovi, Stanislav Pokorný „má na svědomí“ postavu doktora Fausta i s Čertem, Magdalena Monhartová vytvořila zavěšenou klec s alchymisty… Na tyto a další sochy však bude nejlépe přijít se podívat osobně a vrátit se tak po proudu času do Prahy minulých staletí.
Český dialog je mediálním partnerem výstavy a MČK uspořádal na toto téma besedu v rámci Hovorů bez hranic dne 29. 9. Hostem humorně pojatého večera byli Jan Brabenec a historička Jana Volfová, projekt přišel podpořit i kandidát na senátora v obvodě Prahy 1 Martin Jan Stránský.
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad