Dostaveníčko v Klementinu

10 2008 Kultura česky
obálka čísla

Na nádvoří oživly postavy pražské historie (1. 10. – 30. 3.)

Uličky, náměstíčka, průchody, mosty a vůbec všemožné kouty Starého Města, Kampy i Malé Strany bývaly plné strašidel. Ale také jimi kráčely důstojnými kroky či třeba projížděly koňmo nespočetné významné osobnosti – panovníci, šlechtici, rytíři, umělci, i třeba tajemní alchymisté či hvězdopravci… Trochu na ně dnes zapomínáme a na strašidla jsme přestali věřit.

Praha rozsochatá

Ano, Praha je plná turistů i cizinců, kteří zde našli svůj domov, je to moderní mezinárodní město. Proč ji ale nezkrášlit - pro nás i pro ně - něčím typickým, co do Prahy patří lépe než různé rádoby moderní artefakty..

A tak vznikla Praha rozsochatá, projekt, který „vypukne“ na třetím nádvoří Klementina 1. října. Nápad vznikl v hlavách členů výtvarného sdružení Art Kolegium, duší projektu se stal Jan Brabenec, známý výtvarník žijící střídavě ve Vídni a v Praze. Sdružení pro projekt dokázalo získat jak minulé vedení pražského Klementina v čele s Vlastimilem Ježkem, tak vedení nové a také záštitu primátora. A protože jde o projekt mezinárodní, podporuje jej také velvyslanec ČR v Rakousku.

Koho a co tedy v Klementinu od října až do konce března uvidíme? Art Kolegium zve Pražany na setkání s Rudolfem II., Sirael, Golemem, Edvardem Kellym, Faustem, dívkou z Kampy i dalšími legendami, které na čas zabydlí nejprve klementinské nádvoří, pak ale poputují městem a budou zdobit místa, s nimiž jsou historicky spjaty.

Art Kolegium

Koordinátorkou projektu Praha rozsochatá je předsedkyně uměleckého sdružení Art Kolegium, galeristka Eva Rabasová.

Nad štosy papírů jsem ji našla v její útulné galerii Ostrov v Michalské. Vypráví, jak obtížné je tak „jednoduchý“ nápad zrealizovat. Jak se rodí doprovodný program, který mezi 2. - 5. říjnem na klementinském nádvoří oživí vernisáž dosud tajemných soch. Někteří výtvarníci budou jejich detaily totiž dokončovat až na místě, před zraky návštěvníků.

Ojedinělá výstava pod širým nebem by pak z Prahy měla putovat i do Vídně a Bruselu, kde by opět v ulicích obou měst lákala k návštěvě Prahy a měla by být průběžně doplňována dalšími exempláři. To jsou zase slova Jana Brabence, který již má s mezinárodními projekty dost a dost zkušeností. Zejména na ose Praha – Vídeň.

Jeho obrazy z mistrně zpracované kůže, a také umělecky kůží dozdobený historický nábytek, jsou ale známy po celé Evropě. Pro klementinský projekt se ujal postavy nejtypičtější, ztvárnil totiž z kůže Golema.

I další členové sdružení popustili uzdu fantazii. Dušan Tejkal vdechne život kouzelníku Žitovi, Stanislav Pokorný „má na svědomí“ postavu doktora Fausta i s Čertem, Magdalena Monhartová vytvořila zavěšenou klec s alchymisty… Na tyto a další sochy však bude nejlépe přijít se podívat osobně a vrátit se tak po proudu času do Prahy minulých staletí.

Český dialog je mediálním partnerem výstavy a MČK uspořádal na toto téma besedu v rámci Hovorů bez hranic dne 29. 9. Hostem humorně pojatého večera byli Jan Brabenec a historička Jana Volfová, projekt přišel podpořit i kandidát na senátora v obvodě Prahy 1 Martin Jan Stránský.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012