Přelom 68 Ti, kteří zvolili svobodu

Tématem ojedinělou fotografickou výstavu připravila ve svých prostorách v Nerudově ulici Galerie Montanelli. Představuje portréty literátů pocházejících ze zemí bývalého východního bloku, kteří kvůli pronásledování komunistickým režimem odešli žít a tvořit na Západ. Mezi sedmnácti spisovateli a básníky je sedm českých, z nichž jeden neemigroval – Václav Havel.
Tématem ojedinělou fotografickou výstavu připravila ve svých prostorách v Nerudově ulici Galerie Montanelli. Představuje portréty literátů pocházejících ze zemí bývalého východního bloku, kteří kvůli pronásledování komunistickým režimem odešli žít a tvořit na Západ. Mezi sedmnácti spisovateli a básníky je sedm českých, z nichž jeden neemigroval – Václav Havel.
Z fotografií vyzařuje fluidum osobností, které mají mnohé ve své tvorbě za sebou a prošly složitým vývojem až k rozhodnutí odejít s rizikem věčných emigrantských snů a rizik nesnadné obživy. Vždyť kdo má v emigraci nesnadnější pozici než ten, koho živí práce s mateřským jazykem? Ale také fluidum těch, kteří chtějí ještě mnoho významného vytvořit a pro zadrátované Československo ještě mnoho udělat i na svobodě.
Ještě je třeba dodat podstatné – tato zvláštní výstava vznikla na základě velkého okouzlení Československem, jeho kulturou a lidmi, kterému propadl německý novinář Jürgen Serke. Pracoval v 60. – 80. letech pro významná německá média (Stern, Die Welt aj.) a doprovázel politiky při jejich cestách do Československa, kde se setkával i s disidenty. Proto po roce 68 měl již vstup do republiky ztížen úřady. Těžištěm jeho žurnalistické práce byl odpor spisovatelů proti totalitám 20. století – jak německému fašismu (zde odvedl obří práci na zmapování osudů protifašisticky píšících německých literátů) a také proti komunismu. Kromě žurnalistických prací je autorem řady knih na toto téma (Spálení básnici – o autorech, jejichž díla v r. 1933 pálili nacisté, Vyhnaní básníci – o autorech z komunistických zemí, kteří emigrovali a pokoušeli se uchytit v cizím světě. Tuto knihu doprovodily některé z vystavovaných fotografií). Mnohé práce Jürgena Serkeho získaly významná ocenění. Podílel se také na vzniku Muzea pronásledovaných umění v Solingenu, které bylo otevřeno letos v březnu jako jediné svého druhu v Evropě.
Výstava je v Galerii Montanelli, Nerudova 13, P1, otevřena do 30. listopadu 2008
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad