SLAVNÍ ČEŠTÍ EMIGRANTI 20. STOLETÍ

Profesor KAREL HUSA, dnes mezinárodně známý skladatel a dirigent, se dožil 7. srpna 2001 svých 80-ti let. V jednom z posledních čísel "Hospodáře" se dočítáme, že Karel Husa začal pracovat na svém světoznámém díle "HUDBA PRO PRAHU 1968" v den sovětské okupace Československa, 21. srpna 1968. O této skladbě napsal emeritní profesor historie na Universitě Mt. Saint Vincent Miroslav Turek zajímavou publikaci: "Czech Music", z níž vyjímáme:
"Při příležitosti zvolení Karla Husy za člena Americké akademie umění a literatury v květnu 1994, prohlásil o něm velvyslanec John K. Galbraith, že Karel Husa, držitel Pulitzerovy ceny v oboru skladby, vynikl nejen jako komponista, ale i jako dirigent a pedagog. "Jeho HUDBA PRO PRAHU 1968 se dosud dočkala sedmi tisíc provedení. Husa je v každém ohledu mistrem, zvládá oblast vrcholně dramatické hudby, což dosvědčují jeho VýJEVY Z TROJANEK, je svrchovaný na poli vypjaté expresivity, o čemž vypovídá SYMFONIE č. 2, a REFLEXE, a bezpečně dosahuje vrcholu technické viruosity, dokumentované například svým KONCERTEM PRO ORCHESTR."
Mistr Husa studoval hudbu v Praze a též v Paříži. V r. 1954 dostal nabídku učit kompozici a dirigování na Cornell University, v Ithace, ve státě New York. Též tam dirigoval univerzitní orchestr.
Je též mnoho let členem Společnosti pro vědy a umění.
Profesora Karla Husu jsme měli tu čest poznat osobně zde v San Diegu v r. 1984. Přednášel o české hudbě na naší universitě a též dirigoval symfonicky orchestr města San Diega při Smetanově festivalu, který jsme zde tehdy pořádali. Hovořil velmi pohnutě o své vlasti, kterou musel opustit a do níž se dlouho nemohl vrátit. Byl zván jako slavný skladatel a dirigent do mnoha zemí, jen ve své vlasti byl skoro neznám až do nedávných let. Rád vzpomínal na své učitele. O nich se zmiňuje v jednom ze svých článků: " Mne naučil komponovat český skladatel Jaroslav Řídký v Praze. Ostatní učitelé, i ti pozdější, jako Honeger nebo Boulanger mi dali rady, ale Jaroslav Řídký mne naučil pořádně skladatelskému řemeslu, což každý neumí -- učitelů jako byl Řídký je ve světě málo."
Mistr Husa je stále činný a pracuje na několika skladbách. Přejeme mu hodně zdraví do dalších let a hodně úspěchů.
M. Dolanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad