Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlovi

7-8 2008 Kultura česky
obálka čísla

Město Český Krumlov je právem nazýváno perlou jižních Čech. Historická část je zapsaná na seznamu UNESCO. Dominantu města tvoří zámek a gotický kostel sv. Víta. Zámecký areál, patřící k nejrozsáhlejším ve střední Evropě, se skládá z více jak čtyř desítek historických budov, na příklad barokní divadlo či válcová věž. Staré město s úzkými uličkami a domy gotického a renesančního stylu jsou plné galerií, obchůdků a hospůdek. Český Krumlov se stává v posledních letech setkáním i filmových tvůrců, světových kongresů a místem hudebních festivalů.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov začal 18. července a konal se na různých místech zámku, města a v dalších lokalitách Jihočeského kraje. První koncert, galakoncert, byl nazván Láska a smrt ve světové opeře. Proběhl pod širým nebem v letní zámecké jízdárně. Vedle barytonisty Richarda Zellera, basisty E. Jordana a sopranistky A. Bolshoi sólisty doprovodila Pražská komorní filharmonie pod vedením dirigenta Daniela Raiskina.

Oblíbené jsou také kulinářské večery spojené s krásnou hudbou. Minulé roky měla úspěch irská noc, španělská, francouzská, letos se presentoval Řecký večer spojený s ochutnávkou národních specialit a nápojů.

Noc na Broadway s muzikálovými hity jako My Fair Lady, Fantom opery, West Side Story, aj. měla veliký úspěch a bude se v budoucnu jistě opakovat, doufejme opět v podání broadwayských hvězd. První dáma klarinetu se představila se Severočeskou filharmonií a paní Sheron Kam z Německa skutečně slavila velké úspěchy. Hlavním hostem závěrečného koncertu byl flétnista sir James Galway, kterého jeho kariéra přivedla až do Buckinghamského paláce, kde vystupoval před Její Výsostí královnou, členy královské rodiny a představiteli sedmi států světa při Londýnském summitu.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově připravilo pro festival Sílu osudu od Verdiho, premiéra se konala za přítomnosti sólistů z Metropolitní opery. Již 50 let presentuje toto divadlo divadelní i operní představení. Unikátní prostor inspiroval mnoho režisérů i choreografů, scénických pracovníků i solistů. Jiří Menzel se představil Snem noci svatojánské a Sluhou dvou pánů, vedle toho i velmi populárním představením Veselé paničky Windsorské. Straussova opereta Cikánský baron byla naprosto vyprodaná, stejně i Rusalka se sopranistkou E. Urbanovou.

Hudba spojuje národy, náboženství, ideologie i rasy. Krumlovský festival, který se letos konal po sedmnácté, tomu nesmírně pomáhá a organizátorům patří náš dík.

Dr. Libuše Konrádová,
publicistka

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012