Na lov do Ontária

2 2002 Naši ve světě česky
obálka čísla

    Halina a Jaroslav Knapovi jsou potomci českých a polských rodičů. Žijí v Almonte v kanadském Ontáriu, kde vlastní cestovní kancelář Worldwide Travel Services zaměřenou na organizování lovů, přičemž jejich velký dům často slouží jako základna. Velmi Hezky o tom napsali: V roce 2000 se rozhodla řada našich příbuzných, přátel a zákazníků, že nás navštíví. Natolik, že personál nazval náš dům Knap Hilton. Prvním návštěvníkem už v ;březnu byl mladý příbuzný z Čech, Dušan Haken. Po získání pojistky na auto pokračoval v cestě do USA.
    V dubnu přibyli staří známí z Německa, Otto a Inge Bollingovi, kteří nás provázeli i při naší cestě do České republiky. Na tři dny jsme s nimi zajeli do míst, kde Otto už dříve ulovil černého medvěda. Jerry a Otto si dopisují hlavně o puškách a lovectví.
    V srpnu jsme hostili Jiřinu Cislerovou z Mariánských Lázní, která přijela s dcerou a její rodinou. Mladý Robert se předvedl jako úspěšný rybář. Též jsme zajeli na Hamilton, abychom se setkali s Jerryho sestrou Kamilou z Mexico City. Pro zájezd na Niagarské vodopády a do historického města Niagara On The Lake jsme objednali malý autobus se šoférem a zařízením pro kolečkovou židli. Další den stejným způsobem jsme vzali celou skupinu do St. Jacobe a Elmiry. To ráno, kdy je Jerry doprovázel do Montrealu na letiště, jsem rychle připravila dům pro příjezd pěti kanadských přátel, ochránců zvěře a lovectví.
    V září jsme měli u nás skupinu lovců z Čech, Rudu Kožíška, Františka Navrátila s paní a Václava Pavlíčka též s manželkou. Muži odjeli s Jerrym 10 minut cesty autem od domu na lov černých medvědů. Je mi těžko uvěřit, že máme medvědy tak blízko. Když za Jerryho nepřítomnosti chodím do lesa venčit naše psy, stopy černého medvěda jsou jasně patrné, ale naštěstí jsem se ještě s žádným nestřetla. Na rozdíl od vlků, ty jsem v lese viděla dokonce za bílého dne!
    V říjnu přiletěli z Prahy Jitka Knapová a Jana Šedová (rozená Knapová) s manželem Josefem. Zastihli zde indiánské léto, dobu hýřivých barev kanadských lesů. Na Den díkůvzdání jsme měli krocana, i když to u nás nebývá zvykem. Jerry totiž vyrostl na farmě, kde jeho otec choval krocany a dodnes ho netěší jejich pečínka.
    V listopadu dorazili další lovci z Čech, Libor Ludik, Dan Lindberg a Pavel Pardus. Každý z nich zastřelil jelena. Domů si mohli vzít trofeje, ale ne maso, a tak jsme museli přikoupit další ledničku.
    V druhém týdnu sezony lovu jelenů se už tradičně dostavují staří známí z jižního Ontária. Přijedou v pátek večer, loví v sobotu, a v neděli je hostina. Tentokrát měli lovci hned poránu smažené jelení srdce a ledviny, slaninu, klobásu ze zvěřiny, upravená vejce, pečené fazole a jiné podzimní přílohy.
    Musím se přiznat, když máme v domě zákazníky, pomáhá mi profesionální kuchařka. To mě uvolní pro kancelářskou práci a zajišťování dopravy do lovišť. V sezoně jelenů se začíná v půl páté ráno, což se jeden nebo dva týdny dá vydržet. Zvlášť při našem celoročním zvyku chodit do postele kolem deváté večer.
    Pro naši práci je důležitá účast na loveckých výstavách a kromě nich jsme byli pozváni na banket New York Safari Club. Jerry mohl provětrat svůj smoking a pro mne to byla příležitost doplnit zásobu šatů.


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012