Češi v Sarajevu

Sarajevo je město v srdci Balkánu, kde se křižují cesty a vlivy Východu a Západu, kde po staletí žili příslušníci různých národů a různého náboženského vyznání a také různých kultur, které se vzájemně ovlivňovaly. Na malém prostoru, dalo by se říci jeden vedle druhého jsou umístěny kostely, chrámy a modlitebny muslimů, katolíků, pravoslavných a židů, což svědčí o společném životě národů různých vyznání. Sarajevo je také město obyvatel různých národnostních menšin, mezi kterými po celá desetiletí patřilo čestné místo Čechům. Dnes je sice množství národů a národnostních menšin pozměněno, ale město si podrželo multietnické rysy.
Podle prvních nedoložených zpráv sem přicházeli Češi již ve středověku, ale první masová migrace je písemně doložena po roce 1878, kdy Bosnu a Hercegovinu okupovalo Rakousko. Tehdy to byla chudá a zaostalá oblast. Nová vláda ihned přistoupila k budování a všeobecnému rozvoji. Přicházeli odborníci různých národností ze zemí rakouské monarchie, mezi kterými početně třetí místo zaujímali Češi. Přijížděli sem inženýři, lékaři, farmaceuti, učitelé, úředníci, řemeslníci, horníci, zemědělci a také umělci. Jejich příchod vzrostl po roce 1908, kdy Rakousko anektovalo Bosnu a Hercegovinu. První světová válka byla dalším z důvodů, proč se Češi masově vydali do této balkánské zemičky. Přicházely tenkrát osoby ve službách rakouské armády a bezpečnosti.
Rok 1918 byl ve znamení repatriace. Tehdy se mnozí Češi vrátili do své již samostatné vlasti. Mnozí ale zůstali zde. Někteří zde potkali budoucí manželky, jiní si své nevěsty přiváželi z Čech, aby zde společně kráčeli životem. Počet Čechů Sarajevu zvyšovali i jejich spoluobyvatelé, kteří sem přicházeli hledat zaměstnání.
Opravdu Sarajevo a také celá Bosna a Hercegovina byly vítanou příležitostí pro výdělek. Příchozí si sice zajistili existenci, ale nostalgie byla silná a nevyhnutelná. Pociťovali silnou potřebu se setkávat a přátelit. Proto už od roku 1885 byl v Sarajevu založen český "Kroužek mládenců" a v roce 1886 "Český lidový vzdělávací spolek Palacký". Obě společnosti vytvořily v roce 1905 v Sarajevu "Českou besedu". Před 1. světovou válkou existoval také "Svaz českých turistů" a po válce ještě "Společnost žen a dívek". A 12. května 1928 byla vytvořena "Československá obec v Sarajevu", jejíž činnost pokračovala do roku 1941. Po 2. světové válce bylo dne 4. května 1947 sdružení obnoveno valnou hromadou obce a působilo až do šedesátých let. Od té doby po dlouhých 30 let neměli Češi v Sarajevu žádnou krajanskou společnost. Teprve v roce 1993 byla založena opět v Sarajevu nová "Společnost bosensko-českého přátelství -- Snješka", která pracuje dodnes. Během nedávné války působila především jako humanitární společnost, nyní s cílem, který je zapsán do jejího jména a úspěšně naplňuje svoje poslání.
28. září 1996, v den sv. Václava, sarajevští Češí -- starousedlíci znovu ustanovili "Českou besedu". Pořádají pracovní schůzky výboru, spolupracují s ambasádou, připravují večírky, přednášky, na kterých se členové seznamují s dědictvím svých předků, českými dějinami a kulturou. Také vydávají bulletin "Česká beseda", ve kterém jsou články zajímavého charakteru a obsahu. Jsou směrovány především na uchování tradice a vyučování českého jazyka.
Údaje převzaty z časopisu Český lid č. 2
Zdeněk Uherek: Češi v Sarajevu: menšina v městském prostoru
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad