Mezinárodní český klub - Karel Hašler opět mezi námi

5-6 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Dne 28. dubna uspořádal MČK promítání nového dokumentárního filmu o Karlu Hašlerovi s názvem Písničkář, který nezemřel. O vzniku tohoto filmu jsme vás informovali již v čísle 1-2/2008. Příběh Hašlerova amerického syna Thomase, který se po téměř šedesáti letech vypravil do Čech pátrat po stopách svého slavného otce, jehož nikdy nepoznal, a o němž téměř nic nevěděl, sledujeme od samého začátku. Na toto téma během několika let uspořádal MČK již několik akcí – nejprve slavnostní večer s bohatým programem plným Hašlerových písniček v Divadle u hasičů v roce 2001. Pak v roce 2004 besedu na téma K. Hašler s předsedou sdružení Písničkář Ivo Zelenkou, který spolu s dalšími členy sdružení usiluje o pomník Hašlerovi v Praze na Starých zámeckých schodech. Nedávné promítání spojené s besedou s tvůrci filmu lze považovat za krásné završení všech těchto aktivit. Režiséři Josef Lustig a Marek Jícha (též kameraman), Arnošt Lustig jako průvodce filmem i ostatní aktéři (Tom Hasler, Hilda Hojerová a další) odvedli velký kus skvělé práce. Osobnost Karla Hašlera ve filmu ukazují jako skutečného velikána české předválečné kultury, upřímného vlastence, který neváhal svoje poselství o lásce k vlasti, k Praze a také ke svobodě neohroženě šířit i v době německé okupace, což se mu také stalo osudným. Síla příběhu, v němž je použito desítky autentických záběrů ze staré Prahy, jakou již nikdo neuvidí, a z originálních nahrávek H. písní, které zapůjčil ze své sbírky známý sběratel Gabriel Gössel, zapůsobila na všechny přítomné. Beseda po filmu s režisérem a kameramanem Markem Jíchou, Ivo Zelenkou a Gabrielem Gösslem pomohla odhalit zákulisí natáčení filmu, který ač vyroben největšími profesionály, nedostal ani korunu státní podpory. Nyní se jedná alespoň o jeho zakoupení Českou televizí, film byl přijat k uvedení i na letošní Karlovarský mezinárodní festival a tvůrci doufají, že zájem o něj projeví i distributoři a třeba i Česká centra. Dobrou zprávou je také, že i o pomníku je rozhodnuto a zanedlouho se začne s jeho tvorbou dle vítězného návrhu sochaře Stanislava Hanzíka.

Promítání a besedy v Městské knihovně se mj. jako vzácní hosté zúčastnili například i Norbert Auerbach – slavný filmový producent a známý režisér Gustav Opustil.

Mezinárodní český klub dle dohody s tvůrci filmu podporuje jeho filmu a nabízí jeho promítnutí spojené s besedou v Českých centrech apod. Film je k dispozici na DVD i s anglickými titulky, trvá 60 min. V případě zájmu kontaktujte M. Fialkovou (m.fialkova@centrum.cz, tel.: 420 603 930 074)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012