Mezinárodní český klub - Karel Hašler opět mezi námi

Dne 28. dubna uspořádal MČK promítání nového dokumentárního filmu o Karlu Hašlerovi s názvem Písničkář, který nezemřel. O vzniku tohoto filmu jsme vás informovali již v čísle 1-2/2008. Příběh Hašlerova amerického syna Thomase, který se po téměř šedesáti letech vypravil do Čech pátrat po stopách svého slavného otce, jehož nikdy nepoznal, a o němž téměř nic nevěděl, sledujeme od samého začátku. Na toto téma během několika let uspořádal MČK již několik akcí – nejprve slavnostní večer s bohatým programem plným Hašlerových písniček v Divadle u hasičů v roce 2001. Pak v roce 2004 besedu na téma K. Hašler s předsedou sdružení Písničkář Ivo Zelenkou, který spolu s dalšími členy sdružení usiluje o pomník Hašlerovi v Praze na Starých zámeckých schodech. Nedávné promítání spojené s besedou s tvůrci filmu lze považovat za krásné završení všech těchto aktivit. Režiséři Josef Lustig a Marek Jícha (též kameraman), Arnošt Lustig jako průvodce filmem i ostatní aktéři (Tom Hasler, Hilda Hojerová a další) odvedli velký kus skvělé práce. Osobnost Karla Hašlera ve filmu ukazují jako skutečného velikána české předválečné kultury, upřímného vlastence, který neváhal svoje poselství o lásce k vlasti, k Praze a také ke svobodě neohroženě šířit i v době německé okupace, což se mu také stalo osudným. Síla příběhu, v němž je použito desítky autentických záběrů ze staré Prahy, jakou již nikdo neuvidí, a z originálních nahrávek H. písní, které zapůjčil ze své sbírky známý sběratel Gabriel Gössel, zapůsobila na všechny přítomné. Beseda po filmu s režisérem a kameramanem Markem Jíchou, Ivo Zelenkou a Gabrielem Gösslem pomohla odhalit zákulisí natáčení filmu, který ač vyroben největšími profesionály, nedostal ani korunu státní podpory. Nyní se jedná alespoň o jeho zakoupení Českou televizí, film byl přijat k uvedení i na letošní Karlovarský mezinárodní festival a tvůrci doufají, že zájem o něj projeví i distributoři a třeba i Česká centra. Dobrou zprávou je také, že i o pomníku je rozhodnuto a zanedlouho se začne s jeho tvorbou dle vítězného návrhu sochaře Stanislava Hanzíka.
Promítání a besedy v Městské knihovně se mj. jako vzácní hosté zúčastnili například i Norbert Auerbach – slavný filmový producent a známý režisér Gustav Opustil.
Mezinárodní český klub dle dohody s tvůrci filmu podporuje jeho filmu a nabízí jeho promítnutí spojené s besedou v Českých centrech apod. Film je k dispozici na DVD i s anglickými titulky, trvá 60 min. V případě zájmu kontaktujte M. Fialkovou (m.fialkova@centrum.cz, tel.: 420 603 930 074)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad