Česká spisovatelka z Adelaidy

Ačkoli jsem čtenářka od pěti, šesti let, která zhltla všechno, co jí přišlo pod ruku, ačkoli mám ráda například poezii, ačkoli mne fascinuje hluboké intelektuálno, jásám nad knížkami, které jsou psány ze života jazykem "jak mu zobák narost".
Když jsem přijela před lety na návštěvu do Švýcarska k dr. Jaroslavu Strnadovi, exilovému spisovateli a znalci české i světové literatury, zrdrtila jsem ho. Zeptal se mne totiž: "Paní redaktorko, jaká kniha vás v životě nejvíce ovlivnila?" -- Přestože jsem tušila, že chce slyšet Kavky a filosofy, odpověděla jsem se vší upřímností: "No, když mi bylo patnáct, sedmnáct, tak to byl Jih proti Severu. Později Co život dal a vzal." (Ale zůstali jsme s ;Jarkem až do jeho smrti předloni, dobrými přáteli.)
Eva Řehořková vystudovala v ČR loutkoherectví, kde se seznámila se svým budoucím manželem. Po studiích se vzali, pořídili si synáčka, a protože nebylo možné získat v Praze ani v jiných městech bydlení, odjeli "budovat" v šedesátých letech pohraničí. Naivita i dobrá snaha přispět k rozvoji zaostalé vsi, je částí námětu knížky Ňáká ženská skrz náký prase. (Vyšlo i anglicky.) Neuvěřitelné a přesto pravdivé příhody všedních dnů mladé rodiny, která prožívá zážitky hodné horroru, aniž přitom zatrpkne na své okolí, ale naopak si "svou" vesnici i její lidské figurky zamiluje. Ve čtivé knížce je obsažen nejen vtipně vyprávěný příběh, ale i hluboké filosofické hodnoty, byť podané lehkým perem. Dalo by se o knize napsat mnohem více, ale ona ta paní Eva, která posléze s manželem a synkem emigrovala do Austrálie, napsala podobně čtivých knih ještě dva tucty. Kterým věnovat více místa?
Určitě stojí za zmínku titul Sny nocí vršovických, ve kterém si možná vyřizuje účty s jakýmsi nepříjemným pražským majitelem domu. Knížka útlá, ale plná fantazie.
Stěhování národů je situováno do Austrálie. Jsou v něm postavičky českého, ale i jiného původu, žijící u protinožců a jejich svérázné projevy.
Aperle je napůl pohádka, napůl téměř mystický příběh aboriginské babičky.
A pak ještě další tucet knížek, některé vydány anglicky, jako například Tread softly, nezvyklé příběhy, pohádky, inspirované starými hrady v Čechách.
Místo nedovoluje se příliš rozepsat, nicméně, pokud autorka bude souhlasit, uveřejníme časem ukázky z některých jejích knížek. Teď se jen sluší dodat, že jsou všechny poutavé. A Eva Řehořková píše další...
-es-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad