Slunovrat v Pardubicích

6-7 2001 Kultura česky
obálka čísla

    Slunovrat je jedním z nejstarších a největších festivalů u nás vůbec. Od roku 1980 absolvoval 21 ročníků v přírodním areálu ve Svojšicích u Přelouče. Letos změnil sídlo, přestěhoval se do Pardubic na koupaliště Cihelna a rozšířil se na dva dny -- pátek a sobotu 8. a 9. června. Původní festival jednoho koncertu se změnil na pestrou akci, která nabídla řadu změn a programových zvratů.
    Důvodů k přestěhování byla celá řada -- od technických, hygienických, ekonomických a dopravních až po dramaturgické. Nové prostředí nabízí nejen lepší podmínky pro návštěvníky, ale také nové nápady a umožnilo poprvé festival rozšířit na dva dny.
    Pódium na koupaliště přijelo. Byl jím mohutný americký truck délky 19 metrů s výkonem 350 koňských sil. Diváci se rozložili dílem na rozlehlou louku koupaliště a dílem na lavice.
    Vše začalo už v pátek v 19 hodin. Trampské kapely, které hrávaly na prvních ročnících Slunovratu a už většinou dávno neexistují, se daly k ;příležitosti nové podoby Slunovratu dohromady a vystoupí na Koncertu legend. Co patří k trampské a folkové muzice víc než společné zpívání? Čtenáři časopisu FOLK & COUNTRY vybrali v ;anketě padesát písní, které by si nejraději zazpívali, a ty si všichni společně - muzikanti na jevišti a diváci v hledišti - v ;pátek zazpívali. Půlnoční páteční koncert Pavla Žalmana Lohonky Dárek k narozeninám nepřipomínalo ani tak jeho životní jubileum, jako spíš jeho tvorbu a muzikantskou osobnost.
    Hlavní koncert Slunovratu v sobotu byl přehlídkou známých kapel a hvězd, ale také objevů právě uplynulé sezóny. Koncerty Slunovratu uváděli Honza Dobiáš a Radek Havel.
    Součástí Slunovratu se stala i další legenda -- Dvorana. Ta letos není v Plzni na Lochotíně jako v ;jiných letech, ale přesunula se do Pardubic pod křídla Slunovratu jako jeho závěrečné vyvrcholení.
    Slunovrat tradičně provázely soutěže a hry a letos navíc platil slogan Plavky s sebou za každého počasí!


-jmk-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012