Finále Plzeň

5-6 2008 Kultura česky
obálka čísla

Česká republika má mnoho filmových festivalů. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary zaujímá první místo. Tento festival se stává větší a větší a vytrácí se dřívější familiárnost, komornost, jež byla dříve. Ta se přesunuje na menší filmové festivaly jako třeba FINÁLE Plzeň, kam se divák rád vrací. Velké festivaly hýří barevnou reklamou, světly a především význačnými celebritami, které nemají pro rauty ani čas na novináře. Na malých festivalech je atmosféra nesmírně laskavá, nekomerční, hřejivá.

Mnoho studentů pracuje na takových festivalech a je radost s nimi sdílet zážitky.

Také setkání pro filmové studenty či elévy novinářství je zde snadnější, než na velkých festivalech, kde je každá celebrita obklopena bodygardy či zákazem nepřibližovat se, nefotit atd. Jestliže otevřenost a diskuze o filmech ustoupila na velkých festivalech komercializaci, u FINÁLE je tomu naopak. Letošní festival přinesl zajímavé setkání - Jiří Menzel a Pavel Kohout přišli s promítáním filmu Spor z roku 1966 a s diskuzí o Evaldu Schormovi.

Vedle nových večerních filmů FINÁLE uvedlo i soutěž dokumentárních filmů, filmy význačných filmových tvůrců (Báječní lidé s klikou), dále filmy z roku 1968 (Spalovač mrtvol, Žert a j.)

Festival klade důraz na neformální atmosféru, nevíří super hereckými hvězdami.

V diskuzi jež zazněla mezi Jiřím Menzelem a Pavlem Kohoutem, překvapilo, že Kohout vytýkal Menzelovi podepsání anticharty ač sám využil svého mocenského postavení v letech 40. až 60. ke službě totalitního systému. A jeho morální vina? Pomáhal utvářet tento totalitní systém a motivoval mládež pro tento systém. Identita u mladých byla poškozena a deziluze vedla k filmu SPOR. Jeho talent ani intelekt ho nemohou ospravedlnit. Faktem je, že Menzel bude vždy zapsán do klenotnice české kinematografie svými filmy, kdežto o Kohoutovi se v budoucnu moc vědět nebude... Tato diskuze byla pro mne jen nostalgií po Evaldu Schormovi, kterého totalita zničila. Dovedu si představit, jak by asi na tento panel reagoval. Je to neschopnost současného systému odsoudit lidi, kteří sloužili v době největší totality systému a bratříčkovali se s těmi, kteří mají na svědomí mučení, vraždy i rozsudky smrti.

Těšíme se na příští ročník filmového festivalu FINÁLE Plzeň.

Dr. Libuše Konrádová, Publicistka

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012