Finále Plzeň

Česká republika má mnoho filmových festivalů. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary zaujímá první místo. Tento festival se stává větší a větší a vytrácí se dřívější familiárnost, komornost, jež byla dříve. Ta se přesunuje na menší filmové festivaly jako třeba FINÁLE Plzeň, kam se divák rád vrací. Velké festivaly hýří barevnou reklamou, světly a především význačnými celebritami, které nemají pro rauty ani čas na novináře. Na malých festivalech je atmosféra nesmírně laskavá, nekomerční, hřejivá.
Mnoho studentů pracuje na takových festivalech a je radost s nimi sdílet zážitky.
Také setkání pro filmové studenty či elévy novinářství je zde snadnější, než na velkých festivalech, kde je každá celebrita obklopena bodygardy či zákazem nepřibližovat se, nefotit atd. Jestliže otevřenost a diskuze o filmech ustoupila na velkých festivalech komercializaci, u FINÁLE je tomu naopak. Letošní festival přinesl zajímavé setkání - Jiří Menzel a Pavel Kohout přišli s promítáním filmu Spor z roku 1966 a s diskuzí o Evaldu Schormovi.
Vedle nových večerních filmů FINÁLE uvedlo i soutěž dokumentárních filmů, filmy význačných filmových tvůrců (Báječní lidé s klikou), dále filmy z roku 1968 (Spalovač mrtvol, Žert a j.)
Festival klade důraz na neformální atmosféru, nevíří super hereckými hvězdami.
V diskuzi jež zazněla mezi Jiřím Menzelem a Pavlem Kohoutem, překvapilo, že Kohout vytýkal Menzelovi podepsání anticharty ač sám využil svého mocenského postavení v letech 40. až 60. ke službě totalitního systému. A jeho morální vina? Pomáhal utvářet tento totalitní systém a motivoval mládež pro tento systém. Identita u mladých byla poškozena a deziluze vedla k filmu SPOR. Jeho talent ani intelekt ho nemohou ospravedlnit. Faktem je, že Menzel bude vždy zapsán do klenotnice české kinematografie svými filmy, kdežto o Kohoutovi se v budoucnu moc vědět nebude... Tato diskuze byla pro mne jen nostalgií po Evaldu Schormovi, kterého totalita zničila. Dovedu si představit, jak by asi na tento panel reagoval. Je to neschopnost současného systému odsoudit lidi, kteří sloužili v době největší totality systému a bratříčkovali se s těmi, kteří mají na svědomí mučení, vraždy i rozsudky smrti.
Těšíme se na příští ročník filmového festivalu FINÁLE Plzeň.
Dr. Libuše Konrádová, PublicistkaHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad