Taxmeni veteránům

V minulém dvojčísle se skvěla na titulu fotografie hudební skupiny Taxmeni spolu s Bořivojem Čelovským. Uvnitř jsme pak informovali jak o tomto nevšedním člověku a historikovi, tak o nevšední třídílné knize Někomu život, někomu smrt, kterou napsal Jaroslav Čvančara, také historik, ale jinak i zakladatel skupiny Taxmeni.
Právě v den, kdy toto dvojčíslo spatřilo světlo světa, tedy 16. 4., uspořádali Taxmeni koncert na počest válečným veteránům. Nebylo to poprvé, ale možná naposledy... vždyť již jich většina odešla z tohoto světa... a za smutně malé pozornosti společnosti.
Ti, kteří riskovali a pokládali svůj život za svobodu Československa, byli po roce 1948 komunisty zavíráni a popravováni. Mnozí odešli do zahraničí. Pravda, několik jich dostalo po „sametu“ různá vyznamenání. To ale byly jen chvilky uznání...
Jaroslav Čvančara se svou skupinou i se svými přáteli jsou jedni z mála, kteří na veterány pamatují nezištně a upřímně. Proto mne velice potěšilo, ale bylo to i pochopitelné, že koncert byl naprosto vyprodán (tak jako ostatně vždycky).
Písničky Vlak do Zlatodolu, Baltimore, Dědečkovy hodiny, Hrát, hrát, hrát, Vzpomínky na starý časy, Rytíři oblak, Sestřelen zněly v profesionálním podání skupiny svižně a příjemně.
Zpěvák Vráťa Vyskočil, jehož hluboký hlas je znám široko daleko nejen v české kotlině, také koncert uváděl, pozdravil řadu přítomných válečných veteránů, čestných hostů a některé pozval na pódium. Přišel tam např. plk. Alexandr Beer (bývalý příslušník čs. vojenské jednotky v Buzuluku, účastník legendární bitvy u Sokolova a všech dalších bojů východní fronty...
Následoval další hudební blok s písničkami Kaťuša, Tam do svejch plání, Memphis Tennessee, Proč jenom ďábel dnes oblohou vládne, Hrdina vrtulník, Spitfire a Flak a také vystoupení hostů – dudácké kapely.
A už tu byl křest Čvančarovy knižní trilogie, jehož se zúčastnili kromě autora i vydavatelka Jaroslava Pechová a jako sudičky plk. let. ing. Vladimír Paleček, vdovy po válečných hrdinech Hana Fajtlová, Vlasta Šišková a jako kmotr gen. Tomáš Sedláček.
A večer se „nachýlil“. Neberte nám naši víru byla poslední píseň, ke které se připojilo snad celé hlediště... A pak už jen vytleskaný přídavek Tipperary... nebyla jsem sama, kdo si honem utíral slzy dojetí z toho krásného, lidského a hudbou nabitého (však to těm dospělým chlapcům přece jen dobře hraje i zpívá) koncertu a setkání s úžasnými lidmi.
Eva StřížovskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad