Po uši...

2 2002 Kultura česky
obálka čísla

    Jan Drábek, žijící v kanadském Vancouveru, vydal v Knižním klubu na podzim 2001 druhou knihu ze zamýšlené trilogie s názvem Po uši v protektorátu. Když skončila válka, bylo Janu Drábkovi deset let a z knížky je patrné, jak se to, co prožijeme v ;dětství, nesmazatelně zapíše do naší duše, i to, jak dobře fungující rodina s dostatkem vlídných příbuzných dokáže tlumit nárazy, které potkávají děti na cestě k dospělosti. Zvlášť když jde o válku.
    Dítě, tvor bytostně konzervativní, si nepřeje být vytrhováno ze svého světa. Potřebuje své jistoty a těžce nese, když se situace téměř ze dne na den mění. Jan Drábek o tom píše s ;půvabem a vtipem, jistě s využitím vzpomínek dalších členů rodiny a především otce, vlastence, který byl zapojen do odboje a po válce byl vyznamenán Válečným křížem a medailí Za statečnost.
    5. května 1945 slavil autor své desáté narozeniny a venku v pražských ulicích začala revoluce.
    "... Máma upekla k mým narozeninám dort a zasedli jsme k ;obědu. Jo, jo, tak to má být, snažil jsem se v duchu přesvědčit sám sebe. Teď si dáme každý kousek tohohle mizerného válečného dortu, zapijeme to náhražkovou meltou a budeme se pěkně držet jeden druhého. Jen všechno nechat na svém místě, tak jak to je.
    Nedařilo se to. Od Národního divadla k nám najednou dolehl zpěv. Byla sobota a krásný slunný den, který jako by uváděl celou řadu dalších krásných slunných dnů. Bylo mi deset. Hitler už byl týden mrtev, Berlín padl dva dny po něm, ale pražští esesáci feldmaršála Schörnera jako by o tom nechtěli nic vědět..."
    Vyprávění končí odchodem rodiny z Československa po únorovém komunistickém puči a prvními měsíci života v exilu.
    Po roce 1948 žil Jan Drábek v New Yorku a ve Washingtonu, sloužil v americkém válečném námořnictvu na Floridě.
    V r. 1960 se vrátil do Evropy, několik let byl hlasatelem Rádia Svobodná Evropa. Později ve Vancouveru působil jak středoškolský profesor, spisovatel a publicista. V 90. letech nabídl své služby svobodné vlasti, stal se velvyslancem v Keni, pracoval jako ředitel českého diplomatického protokolu a později jako vyslanec ČR v Albánii. Je autorem deseti knih, z nichž většina od devadesátých let vyšla i u nás. V r. 2000 vydal Knižní klub úspěšnou knížku "Po uši v postkomunismu", kde Jan Drábek líčí své zkušenosti z diplomatického života. "Další "Po uši..." by mělo mít název "Po uši v Americe" a spisovatel zde zamýšlí popsat svůj život ve Spojených státech.


-zei-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012