Literární soutěž Českého dialogu - vyhlášení výsledků

5-6 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Vloni jsme vyhlásili literární soutěž na téma Český jazyk, česká kultura a můj vztah k nim. Mělo jít o krátkou povídku či fejeton, případně příběh a osloveni byli mladí čtenáři do 35 let. Zpočátku se nadšeně hlásilo několik potenciálních autorů, v daném termínu však příspěvky bohužel nedorazily. Proto jsme museli uzávěrku prodloužit a ty, kteří se hlásili, znovu vyzvat. Poté již doputovalo na náš redakční stůl několik zajímavých a velice různých příspěvků, které jsme s pomocí odborné poroty vyhodnotili a od tohoto čísla začneme otiskovat. Pro vítěze jsou připraveny pěkné ceny, jejichž prostřednictvím si budou moci ještě prohloubit svoje povědomí o české kultuře a tradicích i o úskalích českého jazyka. Toto také bylo záměrem naší soutěže - dát mladým ve světě (ale i doma) prostor zamyšlení nad svým vztahem k této zemi. K zemi, která byla dlouho odříznutá od velké části světa, ale kam se dnes opět může kdokoli kdykoli vrátit nebo přijet podívat a načerpat co libo ze studnice pokladů české řeči, kultury a historie.

Jak tedy literární soutěž dopadla? Za všechny porotce shrnula výsledky spolupracovnice redakce bohemistka Michaela Swinkels (Belgie) takto:

Podmínky

  1. Žánr: povídka, fejeton, příběh (nebylo všemi autory zcela dodrženo, některé příspěvky šlo těžko zařadit do některékategorie, není to ale závažným nedostatkem)

  2. Náměty: čeština, vztah k ČR, kultuře, identitě, uplatnění Čechů ve světě (i zde se někteří autoři vzdálili od hlavního tématu, což se projevilo v hodnocení)

  3. Autoři: do 35 let

  4. Jazyk: anglicky nebo česky

  5. Délka: maximálně dvě stránky

Umístění:

1. místo: I AM CZECH IN HEART

Tereza Rada (Austrálie)

Hlavní cena: Dvoudílná učebnice českého jazyka + česká kuchařka + CD Smetanovo trio (oceněné prestižní cenou BBC Music Award

2. místo: PRAHA OČIMA PRAŽÁKA

Anna Sobotková (ČR)

Víkendový pobyt v penzionu Česká koruna v Lipnici n. Sázavou + CD Smetanovo trio

3. místo: HODNOTA VLASTNÍ KULTURY

Maria Coronado (Kostarika

Kniha + CD Smetanovo trio

4. místo: TOUHY LIDSKÝCH DUŠÍ

Hana Karolina Kobulejová (ČR)

Kniha + CD České filharmonie

5. místo: HIER MUSSTE ICH WEG

Gabriela Landa (USA)

Kniha

Mimo soutěž:

SCARY WATER

Nathalie Swinkels (1981 Belgie)

NICE MEMORIES

Nicoline Swinkels (1986 Belgie)

I tyto dva pěkné příspěvky budou odměněny drobným dárkem a otištěny

Všechny příspěvky budou postupně otištěny, v tomto čísle najdete vítěznou práci na str. 18 -19.

-red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012