Vladimír Remek – třicet let poté

V té době jsem měla malou dcerku a celá rozvětvená rodina stála fronty na ovoce, masíčko a aspoň trochu hezké oblečení. Pamatuji se na rozhlasové i televizní zpravodajství, které nadšeně informovalo o tom, že do vesmíru letí občan České socialistické republiky, soudruh Vladimír Remek. Byl v Sojuzu 28. prvním Čechem a ve vesmíru prvním člověkem, který nebyl občanem SSSR a USA. V době, kdy v celém socialistickém bloku byly ke koupi jen základní potraviny a nahodile i spotřební zboží, to vypadalo jako zázrak. Samozřejmě: všichni jsme věděli, že velmoci spolu soupeří a že Rusové raději nechají vyhladovět půl země, než aby zaostali za americkým vesmírným průzkumem. Přesto jsme byli pyšní. Remek byl ve vesmíru osm dní a poslal nám z té dálky pár slov pozdravů.
Je však pravda, že ani to nás nenaladilo vůči Rusům smířlivě. Bylo to deset let po okupaci a všichni jsme věděli, že rozhodnutí poslat Čecha do vesmíru je rozhodnutí politické, ne vědecké. Prezentovat tuto dobu jako deset let pevného soudružství.
Pamatujete si, jaká hláška se roznesla po Remkově značně nesouvislém vesmírném proslovu? Opět se potvrdilo, že Češi jsou smějící se bestie: „Remek ani nemek´“ říkali jsme
Remek hrdina je. Vždyť ani dnes není cesta do vesmíru běžným výletem. Jeho cesta sovětskou nosnou raketou byla velmi znehodnocena politickým podtextem. Přesto Remek v další etapě svého života nestrádal: před revolucí byl reprezentantem zářivého socialismu a od roku 2004 zasedá za svou rodnou komunistickou stranu v Evropském parlamentě.
Jaký začátek, takový konec. Ani kosmonaut se nepřeskočí ...
Venda ŠebrlováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad