Stalo se v dubnu

1. dubna
Stříbrná metalíza, modré a žluté reflexní pruhy mají mít nová policejní auta. Uniformy policistů jsou také modré.
2. dubna
Desítky zraněných, dvacet jeden obviněný a půlmilionová škoda - to jsou následky řádění „fanoušků“ pražských fotbalových klubů Sparty a Slávie. Policejní zákrok stál další milion korun.
4. dubna
Smutně proslulé Hlavní nádraží v Praze je v rekonstrukci a máme naději, že se konečně zbaví bezdomovců, narkomanů a prostitutů. Byla tam otevřena kavárna s knihkupectvím a do dvou let mají vestibul zaplnit obchody a restaurace.
5. dubna
Slovensko se stalo největším spojencem Ruska v jeho protestech proti americkému radaru v Brdech. Slovenský premiér R. Fico nejel na jedání NATO do Rumunska a dal přednost jednání s ruským premiérem V. Zubkovem v Bratislavě.
7. dubna
Na českých školách si lze koupit lepší známky na vysvědčení. Stačí věnovat patřičně velký sponzorský příspěvek.
8. dubna
Tři pětiny Čechů nesouhlasí s tím, aby bylo zákonem zakázáno tělesně trestat děti. V deníku Mladá Fronta Dnes se k tématu vyjadřovali i středoškolští studenti a vesměs potvrzovali, že dobře míněný mírný rodičovský výprask dítěti není na škodu.
9. dubna
Pražští celníci zatkli 31 lidí, kteří vyráběli a distribuovali drogy. Hlavními osobami v gangu jsou Nigerijci.
10. dubna
V centru Chomutova byl odkryt depozitář muzea, vybombardovaného za II. světové války. V něm je mj. kamenina ze středověku a renesance.
Katarský princ Hámid bin Abdal Sání, před dvěma lety nepravomocně odsouzen na dva roky kvůli sexu s nezletilými dívkami, nebude doma souzen. Jeho podivné vydání tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem nebylo nikdy věrohodně vysvětleno.
12. dubna
V Ostravě do sebe narazily dvě v protisměru jedoucí tramvaje. Jednokolejná trať se stala místem smrti tří lidí a zranění několika desítek dalších pasažérů.
14. dubna
Další kolo dostavby Staroměstského náměstí začalo: na radnici je vystaveno přes 600 návrhů, které za uplynulých sto (!) let architekti vymysleli. Zbytečně, protože ani jedna z osmi soutěží neměla vítěze. Pražané naopak chtějí kousíček zeleně za radnicí zachovat.
15. dubna
Ministryně Džamila Stehlíková, která se stará o práva menšin, se nediplomaticky vyjádřila o Romech. Vadí jí, že neposílají děti do školy, posílají je krást a ničí všechno, co v rámci sociální pomoci od státu dostanou.
16. dubna
Na olympijské hry do Číny nepojedou: premiér Mirek Topolánek, ministr školství Ondřej Liška, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a primátor Pavel Bém. Topolánek připomněl olympiádu v Berlíně roku 1936, která také sloužila k propagaci autoritativního režimu.
18. dubna
Protože koruna je vůči euro stále silnější, domů se vracejí tisíce Čechů. Už se jim nevyplatí v západní Evropě pracovat, na trhu práce jim navíc konkurují lacinější Rumuni a Bulhaři.
19. dubna
V Česku je čím dál víc dětí z umělého oplodnění. V roce 2040 pravděpodobně nebude jediný muž, který by měl kvalitní spermie. Vinu na tom má životní prostředí a životní styl.
22. dubna
Čeští komunisté tvrdí, že Čína je v respektování lidských práv lepší, než Česko. A předseda ČSSD Jiří Paroubek si myslí, že situace v Tibetu je pouhým drancováním čínských obchodů ze strany Tibeťanů. Prezident Václav Klaus se k situaci v Tibetu nemá podle svého mluvčího potřebu vyjadřovat.
23. dubna
Na periférii Prahy by měl vzniknout komplex vládních úřadů a ministerstev. Bude to levnější a efektivnější, než obhospodařovat desítky památkově chráněných objektů v centru. Výsledná úspora by dosáhla 12 miliard korun. Podobné vládní čtvrti jsou v Londýně i Berlíně a stavět se bude v Budapešti.
25. dubna
Byl dopaden zloděj, který z Národního hřbitova v Terezíně ukradl 824 bronzových destiček se jmény obětí holocaustu a prodal je do sběru. Škoda je dva a půl milionu korun. Miroslavu Daňovi z Mostu je 24 let a už byl několikrát trestán za krádeže.
25. dubna
Společnost Člověk v tísni navrhuje, aby jedna pražská ulice nesla jméno nedávno zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské. Podobně uvažují demokratické organizace v Paříži a Washingtonu.
26. dubna
Budova nové Národní knihovny architekta Jana Kaplického by mohla stát na Pankráci za stavbou bývalého Paláce kultury. Ten si vystavěli komunisté, aby měli důstojný stánek pro své stranické sjezdy. Primátor Pavel Bém s návrhem souhlasí, ředitel knihovny V. Ježek i architekt Kaplický trvají na výstavbě na Letné.
28. dubna
Na jedinou schůzi parlamentu je potřeba na dokumenty sedm tun papíru! Stojí to 2,2 miliony korun. Kdyby každý poslanec dostal materiály na CD, stálo by to jen dva až tři tisíce korun!
29. dubna
Dělejte něco pořádného, vyučte se řemeslu – tak vyzývá česká vláda děti. Začíná být totiž kritický nedostatek žáků v učňovských školách. Řemeslníci by nemuseli chodit do školy několik let, dospělým by stačil k získání výučního listu několikatýdenní kurz.
30. dubna
Na pět let byly do Svatováclavské kaple Chrámu svatého Víta na Hradčanech zamčeny korunovační klenoty. Byly vystaveny u příležitosti 90. výročí založení českého státu. Prohlédnout si je během jedenácti dní přišlo 32 500 lidí.
Připravila Venda ŠebrlováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad