Stalo se v dubnu

5-6 2008 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. dubna

Stříbrná metalíza, modré a žluté reflexní pruhy mají mít nová policejní auta. Uniformy policistů jsou také modré.

2. dubna

Desítky zraněných, dvacet jeden obviněný a půlmilionová škoda - to jsou následky řádění „fanoušků“ pražských fotbalových klubů Sparty a Slávie. Policejní zákrok stál další milion korun.

4. dubna

Smutně proslulé Hlavní nádraží v Praze je v rekonstrukci a máme naději, že se konečně zbaví bezdomovců, narkomanů a prostitutů. Byla tam otevřena kavárna s knihkupectvím a do dvou let mají vestibul zaplnit obchody a restaurace.

5. dubna

Slovensko se stalo největším spojencem Ruska v jeho protestech proti americkému radaru v Brdech. Slovenský premiér R. Fico nejel na jedání NATO do Rumunska a dal přednost jednání s ruským premiérem V. Zubkovem v Bratislavě.

7. dubna

Na českých školách si lze koupit lepší známky na vysvědčení. Stačí věnovat patřičně velký sponzorský příspěvek.

8. dubna

Tři pětiny Čechů nesouhlasí s tím, aby bylo zákonem zakázáno tělesně trestat děti. V deníku Mladá Fronta Dnes se k tématu vyjadřovali i středoškolští studenti a vesměs potvrzovali, že dobře míněný mírný rodičovský výprask dítěti není na škodu.

9. dubna

Pražští celníci zatkli 31 lidí, kteří vyráběli a distribuovali drogy. Hlavními osobami v gangu jsou Nigerijci.

10. dubna

V centru Chomutova byl odkryt depozitář muzea, vybombardovaného za II. světové války. V něm je mj. kamenina ze středověku a renesance.

Katarský princ Hámid bin Abdal Sání, před dvěma lety nepravomocně odsouzen na dva roky kvůli sexu s nezletilými dívkami, nebude doma souzen. Jeho podivné vydání tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem nebylo nikdy věrohodně vysvětleno.

12. dubna

V Ostravě do sebe narazily dvě v protisměru jedoucí tramvaje. Jednokolejná trať se stala místem smrti tří lidí a zranění několika desítek dalších pasažérů.

14. dubna

Další kolo dostavby Staroměstského náměstí začalo: na radnici je vystaveno přes 600 návrhů, které za uplynulých sto (!) let architekti vymysleli. Zbytečně, protože ani jedna z osmi soutěží neměla vítěze. Pražané naopak chtějí kousíček zeleně za radnicí zachovat.

15. dubna

Ministryně Džamila Stehlíková, která se stará o práva menšin, se nediplomaticky vyjádřila o Romech. Vadí jí, že neposílají děti do školy, posílají je krást a ničí všechno, co v rámci sociální pomoci od státu dostanou.

16. dubna

Na olympijské hry do Číny nepojedou: premiér Mirek Topolánek, ministr školství Ondřej Liška, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a primátor Pavel Bém. Topolánek připomněl olympiádu v Berlíně roku 1936, která také sloužila k propagaci autoritativního režimu.

18. dubna

Protože koruna je vůči euro stále silnější, domů se vracejí tisíce Čechů. Už se jim nevyplatí v západní Evropě pracovat, na trhu práce jim navíc konkurují lacinější Rumuni a Bulhaři.

19. dubna

V Česku je čím dál víc dětí z umělého oplodnění. V roce 2040 pravděpodobně nebude jediný muž, který by měl kvalitní spermie. Vinu na tom má životní prostředí a životní styl.

22. dubna

Čeští komunisté tvrdí, že Čína je v respektování lidských práv lepší, než Česko. A předseda ČSSD Jiří Paroubek si myslí, že situace v Tibetu je pouhým drancováním čínských obchodů ze strany Tibeťanů. Prezident Václav Klaus se k situaci v Tibetu nemá podle svého mluvčího potřebu vyjadřovat.

23. dubna

Na periférii Prahy by měl vzniknout komplex vládních úřadů a ministerstev. Bude to levnější a efektivnější, než obhospodařovat desítky památkově chráněných objektů v centru. Výsledná úspora by dosáhla 12 miliard korun. Podobné vládní čtvrti jsou v Londýně i Berlíně a stavět se bude v Budapešti.

25. dubna

Byl dopaden zloděj, který z Národního hřbitova v Terezíně ukradl 824 bronzových destiček se jmény obětí holocaustu a prodal je do sběru. Škoda je dva a půl milionu korun. Miroslavu Daňovi z Mostu je 24 let a už byl několikrát trestán za krádeže.

25. dubna

Společnost Člověk v tísni navrhuje, aby jedna pražská ulice nesla jméno nedávno zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské. Podobně uvažují demokratické organizace v Paříži a Washingtonu.

26. dubna

Budova nové Národní knihovny architekta Jana Kaplického by mohla stát na Pankráci za stavbou bývalého Paláce kultury. Ten si vystavěli komunisté, aby měli důstojný stánek pro své stranické sjezdy. Primátor Pavel Bém s návrhem souhlasí, ředitel knihovny V. Ježek i architekt Kaplický trvají na výstavbě na Letné.

28. dubna

Na jedinou schůzi parlamentu je potřeba na dokumenty sedm tun papíru! Stojí to 2,2 miliony korun. Kdyby každý poslanec dostal materiály na CD, stálo by to jen dva až tři tisíce korun!

29. dubna

Dělejte něco pořádného, vyučte se řemeslu – tak vyzývá česká vláda děti. Začíná být totiž kritický nedostatek žáků v učňovských školách. Řemeslníci by nemuseli chodit do školy několik let, dospělým by stačil k získání výučního listu několikatýdenní kurz.

30. dubna

Na pět let byly do Svatováclavské kaple Chrámu svatého Víta na Hradčanech zamčeny korunovační klenoty. Byly vystaveny u příležitosti 90. výročí založení českého státu. Prohlédnout si je během jedenácti dní přišlo 32 500 lidí.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012