MČK - Patrícia Bretas v Praze

Brazilská klavíristka ve službách české hudby
Pro českou hudbu ve světě pracují přirozeně nejčastěji čeští interpreti či dirigenti. Na jihoamerickém kontinentu jich však zrovna mnoho nepůsobí. Konkrétně v Brazílii se 160 miliony obyvatel však našla česká hudba skvělou propagátorku v osobnosti vynikající klavíristky a profesorky Hudební akademie Federální univerzity v Rio de Janeiro, Patrície Bretas. Charismatickou umělkyni můžete v dubnu slyšet v Praze v duu s houslistou Jaroslavem Šonským, dlouholetým příznivcem Českého dialogu.
Jedna z nejlepších brazilských klavíristek po roce a půl opět přijíždí do České republiky na sérii koncertů, která bude pokračovat dalšími ve Švédsku. Osa Česko - Švédsko, zpestřovaná o další evropské státy, vznikla v roce 2003, odkdy umělkyně intenzivněji zajíždí do Evropy díky stálé spolupráci s Jaroslavem Šonským, českým houslistou žijícím ve Švédsku. To prohloubilo její speciální vztah k české hudbě. Poprvé a hned s velkým úspěchem společně vystoupili již v roce 2001 v Rio de Janeiro. Kromě obvyklého repertoáru se jako sólistka, ale i v duu zaměřuje především na interpretaci českých a brazilských skladatelů 20. století.
I pro laika může být překvapivé, kolik nádherných melodií v podání tohoto dua skrývá hudba, jíž se mnozí obávají jako obtížně poslouchatelné "moderny". Dvojice zaujme vzájemnou hudební spřízněností a obdivuhodným vcítěním se brazilské umělkyně do českého repertoáru. Kromě společných recitálů i koncertů s velkými orchestry (u nás např. s dirigenty Svárovským, Vavřínkem) však podstatná část práce obou spočívá především v systematické podpoře české hudby ve světě a také brazilské u nás. Pražské pobyty přivedly Patrícii Bretas i Jaroslava Šonského osobně do společnosti skladatelů jako jsou Otomar Kvěch, Luboš Sluka a také Oldřich F. Korte a dalších, s jejichž díly vystupují, a která Patrícia Bretas také propaguje v Brazílii. Například v jejím nastudování tak vloni 22. 7. zazněla poprvé na jihoamerickém kontinentu známá klavírní Sonáta O. F. Korteho. S jeho nelehkými životními osudy a s hudební tvorbou seznámila umělkyně i posluchače brazilského rozhlasu.
Samostatnou kapitolou jsou pro Patrícii Bretas snahy o rozšíření povědomí o hudbě Bohuslava Martinů v Brazílii. Dvořák či Smetana a částečně i Suk jsou zde i díky její interpretaci poměrně známi, pro hudbu Martinů je třeba ještě dost udělat.
Její činnost proto nyní směřuje k tomu, aby se Martinů hudba v jubilejním roce 2009 (50 let od skladatelova úmrtí) dostala na brazilská koncertní pódia v míře ještě mnohem významnější. Mělo by se tak stát v podání předních českých umělců a dirigentů na brazilských hudebních festivalech vedle hudby brazilského národního skladatele Villa Lobose, Martinů současníka s týmž výročím úmrtí. V těchto aktivitách se naplňuje spolupráce Patrície Bretas s pražským Institutem Bohuslava Martinů v rámci projektu Martinů revisited. Podobné snahy o představení hudby Villa Lobose v roce 2009 vyvíjejí Patrícia Bretas a Jaroslav Šonský zároveň v Česku, kde již i dříve společně interpretovali i další známé brazilské autory (Ronalda Mirandu) a natočili i velice zajímavé CD Česká a brazilská hudba (k zaslání prostřednictvím redakce Českého dialogu).
MEZINÁRODNÍ ČESKÝ KLUB zve na koncerty dua Patrícia Bretas - Jaroslav Šonský v Praze
7. dubna - Zrcadlová kaple Klementina 18.00 - recitál (Brahms, Smetana, Suk, Villa-Lobos, Ravel)
8. dubna - Libeňský zámeček 19.00- recitál se stejným programem
Další koncert v ČR
3. dubna - Pardubice, kulturní dům - 19.00 - Felix Mendelssohn Bartholdy - dvojkoncert pro housle a klavír s Virtuozi di Praga
Stránku připravila Martina FialkováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad