Pražské premiéry

3-4 2008 Kultura česky
obálka čísla

Přehlídka soudobé evropské hudby popáté v Praze

Ředitel České filharmonie, prof. Václav Riedelbauch, představil nedávno v pražském Rudolfinu záměr již pátého ročníku Pražských premiér. Nápad, představit pražskému publiku formou několikadenní přehlídky to opravdu nejnovější, co vzniká "v českých luzích a hájích" na notové osnově, se brzy přetavil do mnohem širšího, evropského rozměru.

Předloňské Pražské premiéry (2006) byly tak věnovány kromě novinek českých skladatelů také premiérám ze západoevropských zemí a dostaly do podtitulu název "evropské křižovatky". V roce 2007 bylo "zacíleno na sever" , tedy do Skandinávie ale dokonce i na Island a Faerské ostrovy. A ukázalo se, že i tam vznikají pozoruhodná hudební díla. A letos? Přehlídka se vydává "jihozápadním směrem" . V Praze tak zazní to nejnovější z Belgie, Francie, Itálie, Portugalska, Španělska a Švýcarska.

Proč by se měli jak Pražané, tak i mimopražští návštěvníci začátkem dubna vypravit do Rudolfina? Dramaturgie přehlídky totiž přináší skutečně pestrý a reprezentativní výběr hudebních novinek z komorní i orchestrální tvorby. A navíc jde o skladby, které opravdu přinejmenším v Praze, ale pokud možno ani jinde v ČR nikdy nezazněly a nejsou starší než 5 let. Ideálem pro zařazení do programu je kvalitní dílo, zde premiérované světově. Některé skladby, především domácích autorů, již v minulosti i letos vznikly přímo na výzvu Pražských premiér.

Také díky spolupráci s renomovanými zahraničními partnery (Radio France, zahraniční kulturní instituty a nadace) se podařilo Václavu Riedelbauchovi vytvořit z nové přehlídky zajímavou a již očekávanou událost. Návštěvnost koncertů v posledních ročnících prudce vzrostla. Prestiž přehlídky roste vždy také přítomností autorů a stále kvalitnějším výběrem zahraničních interpretů.

Vedlejším efektem jsou také již nové skladby od některých premiérovaných autorů, které Česká filharmonie zařadí do svého běžného programu.

Václav Riedelbauch ještě vysvětluje, proč název přehlídka a nikoli festival: "Festival má vždy vyhraněnější záběr, zatímco přehlídka je od slova přehlédnout nebo také obhlédnout terén. Výběr skladeb je tedy co nejtolerantnější a nabízí škálu od neobaroka po mezižánrovou hudbu."

Letos se z domácích skladatelů dočkají svých pražských premiér nestoři i nejmladší skladatelská generace, například Ilja Hurník (1922), Zdeněk Šesták (1925), jubilující Luboš Sluka (1928), Jiří Teml (1935), Jan Vičar (1949), Lukáš Hurník (1967), Jan Rybář (1981) a další.

Ze zahraničních známých jmen Pierre Bartholomée (1937, Belgie), Henri Dutilleux (1916, Francie), Bruno Mantovami (1974, Francie), Luis de Pablo (1930, Španělsko) či Luciano Berio (1925-2003, Itálie), a další.

Doufejme, že i letošní ročník Pražských premiér bude mít skvělý ohlas a Česká filharmonie tímto počinem dostojí závazku, kterým je povinována vůči svému publiku, totiž seznamovat jej s nejnovější českou i světovou tvorbou, a zlepšovat tím orientaci veřejnosti v aktuálním hudebním dění. V různých sálech Rudolfina zazní během devíti dnů více než šest desítek nových skladeb, což lze bezpochyby považovat za ojedinělou kulturní událost evropského rozměru.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012