Eliahu Inbal novým šéfdirigentem České filharmonie

3-4 2008 Kultura česky
obálka čísla

Eliahu Inbal se narodil v Izraeli. Již ve věku 26 let získal první cenu Cantelliho v dirigentské soutěži a začal vystupovat s předními orchestry v Evropě, USA a Japonsku. Jeho činnost v tomto oboru je obdivuhodná. V letech1984-1987 byl hlavním dirigentem v Teatro la Fenice, vystupuje v té době v Mnichově, Hamburku, Veroně, Paříži, Curychu. V létech 1974-1990 se stává hudebním ředitelem Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru. Vystupuje a nahrává kompletní cykly děl Gustava Mahlera, Brucknera, Berlioze, Schumanna, Brahmse aj. Od roku 1995 - 2001 je šéfdirigentem Národního symfonického orchestru RAI v Turině (řídí Wagnerův prsten v sezoně 1997-98, za což dostává národní ceny Premio Abbiati a PremioViotti). Absolvuje mnoho koncertů v Jižní Americe. V roce 2001 je jmenován na pět let hudebním ředitelem Berlínského symfonického orchestru. Na programu jsou také cesty po Číně, Koreji, Japonsku, Španělsku s velkými ovacemi...

Dnes je hudebním ředitelem Teatro La Fenice v Benátkách, od roku 2008 byl jmenován šéfdirigentem Tokijského Metropolitního Orchestru a od sezóny 2009 bude Eliahu Inbal šéfdirigentem České filharmonie.

Sluneční paprsky ozařovaly jeho tvář i úsměv, když jsme se na chvilku setkali ve dvoraně Rudolfina. Na jeho lehce opálené tváři jsem cítila, jak nesmírně miluje hudbu a jeho duše mne prostě pohltila. Když mluvil o tom, že hudba je spojena s mateřským jazykem a vzpomínal například na své dirigování ve Francii, jak se snažil zachovat směry, styl i specifický charakter, dostali jsme se až do Paříže, kde jsme oba studovali.

Jakou mluvíme mateřštinou, tak i hudbu skládáme a interpretujeme, říká. V době globalizace je úžasné, že toto oceňuje, a také přirozené muzikanství, jež vychází z člověka, že stále zdůrazňuje vliv mateřštiny. Nový šéfdirigent České filharmonie naváže na úspěšné období Zděnka Mácala, kdy Česká filharmonie slavila velké úspěchy v zahraničí a kdy nahrávací činnost filharmonie byla vysoká..

"Mé jmenování šéfdirigentem České filharmonie cítím jako poslání a osobní naplnění dlouhotrvajícího blízkého vztahu k tomuto orchestru, české kultuře a místu, které Česká republika a Praha zaujímá v historickém i kulturním střetávání východní a západní Evropy, a která svým významem přispěla k uměleckému růstu 20. století ve všech oblastech." Eliahu Inbal má hluboký vztah k našemu Dvořákovi, Smetanovi, Janáčkovi i Martinů, ale také zná česká díla literární předválečná i ještě starší. Vlastní velké kolekce děl našich fotografů. Jeho znalost židovské kultury je obrovská. Tento vnímavý hudebník se znal s Kubelíkem, nemluví o mnohém, ale v očích má zvláštní jas, jak na něho vzpomíná, jeho tvář odráží radost z minulých setkání, které ani smrt neodvála. O České filharmonii mluví s respektem, úctou, o hluboké absolutní horlivosti a odevzdání hudbě. Jako šéfdirigent míní zařadit do programu orchestru nejen velká klasická díla, ale i moderní orchestrální díla. Jeho první koncert v příští sezoně bude mít na programu českou klasickou hudbu.

Na okraj našeho povídání říká, že mu chybí znalost češtiny, aby vnímal a oceňoval jazyk jakožto takový, a lidi. A tak se začne co nejdříve češtinu učit. Nakonec by bylo hezké dát slovo generálnímu řediteli ČF prof. V. Riedlbauchovi, který říká, že hledání šéfdirigenta znamená tisíce nalétaných mílí, jednání s managementy, složité testování uměleckého cítění a hudebního výrazu. Nazývá tento proces uměleckou alchymií. My přejeme šéfdirigentovi Eliahu Inbalovi i generálnímu řediteli ČF prof. Riedl- bauchovi vše nejlepší do nové sezony a těšíme se na všechny koncerty.

Dr. Libuše Konrádová - publicistka

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012