Odešla Hedy Procházková

3-4 2008 Kultura česky
obálka čísla

Hedy Holt-Prochazka passed away...

In age of 90 years died in Melbourne in Australia a beautiful and nice woman, mother of five children and last and not least a great singer. Picture of CD was issued about year ago. She had been singing till the end of her rich life.

Ve věku 90 let odešla spolu s koncem roku 2007 na věčnost v Australském Melbourne úžasná a krásná žena, matka pěti dětí a v neposlední řadě vynikající zpěvačka. CD na vedlejším obrázku bylo vydáno asi před rokem.

Fotografie vedle je z doby jejího vídeňského působení. Po tamnějším studiu zpěvu zpívala klasické písně, což bylo dle jejího mínění těžší než zpívat operu, neboť chyběly kostýmy, scéna navozující atmosféru apod. Všechno záleželo na pěvkyni samotné jak dokáže vyjádřit obsah písně. A Hedy byla velmi úspěšná. Nicméně, operní repertoár také milovala. Nejvíce snad Mařenku z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany.

Po sňatku s lékařem Holtem žila v Československu, přerušila svou uměleckou kariéru a porodila čtyři dcery.

Když po komunistickém puči utíkali s manželem do Austrálie, byla na cestě další dcera. Manželovi byla nabídnuta možnost věnovat se lékařské praxi pod podmínkou, že bude po cestě lodí vykonávat službu jako lodní lékař. (Tehdy všichni "přivandrovalci" do Austrálie museli po dva roky pracovat jako nádenící, kvalifikace jim nebyla uznávána.) Ano, po přistání dostali manželé umístěnku - do Antarktidy. Je pochopitelné, že jí nepřijali...

Když Hedy ovdověla, potkala se s Vratislavem (Rodgerem) Procházkou. Kromě toho, že se stali manželi, jí přivedl zpátky k hudbě. Doprovázel ji na piano a organizoval spoustu krásných koncertů v Melbourne i jinde v Austrálii. Ona zpívala skutečně až do konce svého života.

Měla jsem možnost strávit asi před deseti lety s těmito dvěma úžasnými lidmi týden na jejich chatě ve Victorii. Nejen, že mne vzali na různá krásná přírodní místa, ale mohla jsem poznat i jejich svébytný humor a jak jinak - týden patřil muzice. Hedy mne dokonce učila zpívat a kdybych nemusela brzy odjet, jistě by to na mne bylo dnes vidět, tedy slyšet...

Takže, sbohem milá, nezapomenutelná Hedy...

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012