MČK - Dvojvečírek

1-2 2008 MČK česky
obálka čísla

Tradiční předvánoční setkání MČK bylo plánováno na pátek 14. 12. Ale protože naše kmenová autorka dr. Jana Volfová měla křest své nové knihy 12. 12. ve středu, rozhodli jsme se naše aktivity spojit. A tak se v pěkném prostředí frimy di Anrea Lupo v Opletalově ulici v Praze konal dvojvečírek, dvojkřest. Vydavatelství Daranus dodalo balík knihy Dějin a mýtů hrátky ošidné, jeho zástupci pronesli řeč, Kateřina Lojdová přednesla ukázku z nového díla a dr. Jana Volfová jako vždy se šarmem jí vlastním vtipně přiblížila vznik publikace. Poté se na knihu vrhli zájemci a dr. Volfová spolu s ilustrátorkou Ludmilou Lojdovou nestačila udílet autogramy.

Křest Českého kalendáře 2008 ve světle historického veledíla již proběhl skromněji, nicméně jeho kmotra, milá redaktorka rozhlasu Milena Štráfeldová, zaujala přítomné informací, že "potkala" všechny minulé ročníky našeho kalendáře v zapadlé ukrajinské vísce Čechohrad.

A pak už se jedlo, pilo a zpívalo...

Dr. Volfi donesla koš krásných červených jablíček z vlastní zahrady. Venda Šebrlová upekla kmínové tyčky. Martina Fialková přinesla ovoce, Helena Karasová okurky. A já? Já jsem si naběhla: původně jsme měli mít večírek v pátek v jedné resturaci, kde jsem objednala pět kilo malých řízečků. Když se pátek změnil na středu, odhlásila jsem naši účast, ale řízečky nikoli. Hluboce jsem nepřemýšlela o tom, jak ten kopec teplých řízků dostat do úplně jiného místa v Praze. Došlo mi to až v noci před událostí. Nespala jsem, převalovala se a přemýšlela, že je k těm řízkům ještě třeba koupit chléb, tácky a kdovíco ještě a jak je tam doručit. Nadávala jsem si do blbečků, což nepomáhalo, ale pak jsem dostala spásný nápad a požádala o pomoc svého vnuka Janka. Ten vzal taxi, do něho obří nádobu a s pomocí své přítelkyně Zdeničky v kritickou dobu, kdy už hostům kručelo v žaludku tak nahlas, že se to muselo přezvučit kytarou a zpěvem, řízečky přivezli. Byly báječné! Bodejď by nebyly, když je pekl, smažil v té původní restauraci můj druhý vnuk David.

Vínečko bílé i rudé bylo zase od pana Mádla z Moravy a bylo také báječné.

A protože byl čas vánočních koled, pěkně jsme si zapěli. Asi padesát hostů s čistými hlasy, to už bylo něco! Pánové z vydavatelství Daranus, jinak i profesionální hudebníci, hráli na kytaru a na saxofon, což tradiční pojetí koled zajímavě oživilo. Zvláště vánoční jazzové improvizace byly odměněny velkým potleskem.

Pak se trochu jedlo a povídalo a přišla další várka koled a když došly, tak přišly na řadu trampské a moravské lidové. A aby to bylo ještě pestřejší, přišla Maruška Zigmund (její zajímavý příběh Rusky-Češky byl popsán v jednom starším čísle časopisu), s kterou jsme "vystřihli" Razcvetla kalina v poli u lučja a poté, aby se to vyvážilo, ještě Summer time. Maruška totiž moc krásně zpívá, má natočené už první CD a chystá další. Úspěch ale měly i Číže sú to koně, Ej okolo Levoči, tam sa voda točí, Zasela som bazaličku a další písně, které zněly mnohohlasně moc hezky. Tak to zase brzy musíme zopakovat!

ES

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012