MČK - Dvojvečírek

Tradiční předvánoční setkání MČK bylo plánováno na pátek 14. 12. Ale protože naše kmenová autorka dr. Jana Volfová měla křest své nové knihy 12. 12. ve středu, rozhodli jsme se naše aktivity spojit. A tak se v pěkném prostředí frimy di Anrea Lupo v Opletalově ulici v Praze konal dvojvečírek, dvojkřest. Vydavatelství Daranus dodalo balík knihy Dějin a mýtů hrátky ošidné, jeho zástupci pronesli řeč, Kateřina Lojdová přednesla ukázku z nového díla a dr. Jana Volfová jako vždy se šarmem jí vlastním vtipně přiblížila vznik publikace. Poté se na knihu vrhli zájemci a dr. Volfová spolu s ilustrátorkou Ludmilou Lojdovou nestačila udílet autogramy.
Křest Českého kalendáře 2008 ve světle historického veledíla již proběhl skromněji, nicméně jeho kmotra, milá redaktorka rozhlasu Milena Štráfeldová, zaujala přítomné informací, že "potkala" všechny minulé ročníky našeho kalendáře v zapadlé ukrajinské vísce Čechohrad.
A pak už se jedlo, pilo a zpívalo...
Dr. Volfi donesla koš krásných červených jablíček z vlastní zahrady. Venda Šebrlová upekla kmínové tyčky. Martina Fialková přinesla ovoce, Helena Karasová okurky. A já? Já jsem si naběhla: původně jsme měli mít večírek v pátek v jedné resturaci, kde jsem objednala pět kilo malých řízečků. Když se pátek změnil na středu, odhlásila jsem naši účast, ale řízečky nikoli. Hluboce jsem nepřemýšlela o tom, jak ten kopec teplých řízků dostat do úplně jiného místa v Praze. Došlo mi to až v noci před událostí. Nespala jsem, převalovala se a přemýšlela, že je k těm řízkům ještě třeba koupit chléb, tácky a kdovíco ještě a jak je tam doručit. Nadávala jsem si do blbečků, což nepomáhalo, ale pak jsem dostala spásný nápad a požádala o pomoc svého vnuka Janka. Ten vzal taxi, do něho obří nádobu a s pomocí své přítelkyně Zdeničky v kritickou dobu, kdy už hostům kručelo v žaludku tak nahlas, že se to muselo přezvučit kytarou a zpěvem, řízečky přivezli. Byly báječné! Bodejď by nebyly, když je pekl, smažil v té původní restauraci můj druhý vnuk David.
Vínečko bílé i rudé bylo zase od pana Mádla z Moravy a bylo také báječné.
A protože byl čas vánočních koled, pěkně jsme si zapěli. Asi padesát hostů s čistými hlasy, to už bylo něco! Pánové z vydavatelství Daranus, jinak i profesionální hudebníci, hráli na kytaru a na saxofon, což tradiční pojetí koled zajímavě oživilo. Zvláště vánoční jazzové improvizace byly odměněny velkým potleskem.
Pak se trochu jedlo a povídalo a přišla další várka koled a když došly, tak přišly na řadu trampské a moravské lidové. A aby to bylo ještě pestřejší, přišla Maruška Zigmund (její zajímavý příběh Rusky-Češky byl popsán v jednom starším čísle časopisu), s kterou jsme "vystřihli" Razcvetla kalina v poli u lučja a poté, aby se to vyvážilo, ještě Summer time. Maruška totiž moc krásně zpívá, má natočené už první CD a chystá další. Úspěch ale měly i Číže sú to koně, Ej okolo Levoči, tam sa voda točí, Zasela som bazaličku a další písně, které zněly mnohohlasně moc hezky. Tak to zase brzy musíme zopakovat!
ESHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad