Jan Burian - Muži jsou křehcí

1-2 2008 Kultura česky
obálka čísla

Nová nahrávka volně navazuje na předchozí úspěšný "feministický" Burianův projekt Dívčí válka, s texty vpravdě objevnými, až nepravděpodobně ženskými, nazpívanými jednak jím samým a jednak pokaždé jinou zpěvačkou. Vše burianovsky břitké a humorné.

I tentokrát jde o dva disky v podobně výstižném, jenže maskulinním duchu. Autor se přiznává, že se plánovitě stal z feministy maskulinistou. Kromě něj nazpívali jeho texty například Přemysl Rut, Petr Váša, Jiří Konvrzek, z méně známých interpretů Mardi či Xavier Baumaxa (nejen dle slov J. B. kategorie sám o sobě). Ale také opět Lenka Dusilová či dámy sdružené jako Yellow Sisters.

Jejich Miláček Oskar je nepřekonatelný, jde z něj skoro mráz po zádech, ale smějete se přitom. Dávku tragikomické reality najdete v písni Odešli spolu. Kluci z naší třídy snad nepotřebují komentář. Názvem o svém obsahu vypovídají i písničky Svět versus Miloš nebo Rebel na malém městě.

A hudba? Autorem je povětšinou také JB, zní však ještě nověji, než jsme zvyklí. Podíl na "modernizaci" má zřejmě spolupráce JB s vlastním synem Jiřím, v jehož produkci a aranžích (a také Mikoláše Růžičky) písně vznikly. I zajímavá grafická podoba přebalu (s autíčky – jak jinak?) doplněného opět texty je dílem o generaci mladších autorů, což určitě pomůže najít posluchače mezi vrstevníky. Jak tvrdí syn i otec, spolupráce probíhala nezvykle hladce díky velkorysosti staršího. JB zřejmě nedělá problém přijmout názor mladé generace, což se někdy vyplácí. Až si 21 příběhů o mužské nedokonalosti poslechnete, můžete se podívat na www.muzijsoukrehci. cz nebo naopak.

A co bude následovat do třetice? Jan Burian tvrdí, že v příštím projektu chce být humanistou, nechme se tedy překvapit.

Kluci z naší třídy

Všichni kluci z naší třídy - si vzali svoje matky. Maminky - Natřepávaly peřinky - Připravovaly svačinky - Vázaly šály a kravaty - Umetávaly pěšinky. Maminky - Hasily požáry - Foukaly na rány - Vypeckovávaly na dortech třešinky... Všichni kluci z naší třídy - si vzali svoje matky... Jen Robert ne – ten si vzal tchýni - To teprv byly zmatky... Zdeněk se teď toulá v noci venku - Slávek pije pivo někde v šenku - Jáchym s myší v ruce drtí planetu. Míra balí holky aspoň na chatu - Po Rudlovi zbyly jenom pohlednice - Dalibor se zamiloval do udice - I když nikdy nechyt ani mřenku - Láďa občas nosí podprsenku. Všechny ženy kluků z naší třídy, mami - Zůstaly samy

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012