Stopy lidí

1-2 2008 Kultura česky
obálka čísla

Národní muzeum v Praze se každoročně snaží připravit ze svých sbírek výstavu, na které si můžeme prohlédnout unikátní předměty a získat mnohé informace, vědecké poznatky i poučení. Po velmi úspěšné expozici Lovci mamutů nyní muzeum ve své hlavní budově otevřelo výstavu STOPY LIDÍ.

Toto putování lidskými dějinami se zde ukazuje zcela jiným způsobem, nežli v jakémkoliv muzeum předtím. Prostřednictvím nohy jako symbolu dynamiky a pokroku se návštevník ocitne v roli stopaře, sleduje své předky při osidlování, při změnách planety i utváření lidské společnosti. A to od chvíle, kdy se "homo" postavil na obě nohy a vydal se vstříc budoucnosti. Kdy lovil, válčil, pracoval, cestoval a kdy se bavil, sportoval, zdobil se a měnil vkus. Kdy ho nohy bolely nebo mu občas i chyběly. Kdy mu začala být Země malá a proto se vydal dál a vkročil poprvé svou nohou na měsíc! Kdy díky nohám někam došel a kdy si začal uvědomovat, co by se stalo, kdyby nohy neměl...

Malý krok pro člověka, velký pro lidstvo

Na výstavě procházíme menšími celky. První pod názvem Postavit se na zadní se věnuje počátkům lidského rodu a tzv. bipedii: chůzi po dvou končetinách. Další Utíkej, co ti nohy stačí se zaměřuje na běh, od počátku napomáhající lidem před nepřítelem, divokými zvířaty i přírodními pohromami. V části K noze zbraň! Se setkáme s lidskými skupinami, najímanými k ochraně majetných, a s kulturami, které měly specializované armády a zbraně. Éra objevných plaveb a hledání cest k novým světům z již těsného území Evropy je hlavní ideou části Co krok, to dvacet mil. Část Stát si na svém přibližuje komunikaci s božstvy skrze různá náboženství a rituály a skrze pěší putování k posvátným místům. Hop a skok ukazuje devatenácté století v rozmachu různých druhů sportu a v obnovení olympijských her a ukazuje, jak a kdy sportem ku zdraví, ale i naopak. Že se pohled na obutí, původně nutnost proti klimatickým a terénním podmínkám, změnil a byl rozšířen o mnoho doplňků, přináší část Držet krok s módou. Že člověka postihují choroby a zranění po celý jeho vývoj a že se je celý čas snaží léčit, je tématem Jednou nohou v hrobě.... Žít na vysoké noze ukazuje lidské nohy jako inspiraci umělců ve výtvarných dílech, ale i v tanci a baletu. Poslední část Kam lidská noha nevkročila k nám promlouvá o místech vysokých hor, hloubek moří i o vesmírných světech, a to prostřednictvím například již starověkých skafandrů, renesančních létajících strojů nebo prvních letadel. Na výstavě nalezneme velmi vzácné a zcela unikátní předměty: boty na malé nožky, botu pro největšího Čecha, talismany v podobě botiček. Konkrétně například repliku bot muže z ledovce Ötziho, mučící španělskou botu, střevíčky císařovny Marie Anny, obuv pro naše legionáře, největší reklamní botu skutečských ševců, boty a lyže českých olympijských vítězů či pohorku amerického basketbalisty O´Neala. Vrchol výstavy tvoří předměty, které zapůjčilo Smithsoian National Air and Space Museum ve Washingtonu: například výcvikovou helmu muže na Měsíci Neila Armstronga s návlekem na botu z výbavy Apolla 11 – stejným typem návleku, s nímž udělal onen historický první krok na Měsíci. Malý pro člověka, veký pro lidstvo.

Doplňuje je měsíční kámen, věnovaný tehdejším prezidentem Nixonem naší zemi, nebo československá vlajka, kterou měl s sebou na měsíčním povrchu Eugene Cernan, původem z Československa.

Muzeálně živá procházka

Tvůrci výstavy nabízejí zamyšlení nejen nad výšinami i pády lidské civilizace, ale zážitek z vlastní chůze. Návštěvník je nucen plně se soustředit na to, co vidí, i na to, po čem prochází – po plechu, dřevu, hlíně a tak zkoumá, který povrch se mu nejvíce líbí. Zapojuje i další smysly. Pasívní prohlížení exponátů je tabu: již u vstupu do muzea klade pověstná sfinga otázku, související s nohou. Děti mohou do hmoty udělat otisk vlastní nohy a zkoumat své stopy. Dospělí neodolají zanechat památku v podobě pořekadla na téma "noha". Všichni mohou mezi skutečnými drahocennými exponáty odhalovat falzifikáty. Směrová Stopka provází celou expozicí a také průvodci pro děti: africký chlapec Miguu a česká dívka Tibia. Pro děti je k dostání speciální sešit, pro rodiče krásný katalog.

Výstava Stopy lidí je otevřena v hlavní budově Národního muzea v Praze do 30. června 2008.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012