Projekt Písničkář

1-2 2008 Kultura česky
obálka čísla

Karel Hašler svými písničkami vystavěl Praze malebný pomník nezapomenutelných nálad, obrazů a příběhů. Jejich přitažlivost přetrvává i v dnešní generaci. Zdá se tedy přirozené, že by ona "česká písnička" mohla být zhmotněna do podoby stálé a trvalé a to v podobě pomníku k poctě Karla Hašlera.

Projekt zbudování pomníku sleduje cíl vytvořit v Praze místo či prostor k setkávání s Karlem Hašlerem (* 31. 10. 1879 Zlíchov, + 22. 12. 1941 Mauthausen), tímto symbolem české lidové hudebnosti ale i vlastenectví a občanské uvědomělosti, osobní hrdosti a statečnosti, pro současné i budoucí generace. Karel Hašler Prahu velmi miloval a jsme přesvědčeni, že by tímto způsobem Praha měla tomuto svému obdivovateli vyjádřit svoji vděčnost.

Za účelem realizace projektu Písničkář bylo dne 6. 2. 2002 založeno stejnojmenné občanské sdružení, které je nositelem této myšlenky. V našich řadách jsou známé osobnosti kulturní i politické scény: zástupkyně ombudsmana paní Jitka Seitlová, poslanec Petr Bratský, dramaturg Gustav Oplustil, Augustin Bubník, Pavlína Filipovská, Eva Pilarová, Jitka Molavcová, Iva Hüttnerová, Libuše Švormová, Přemysl Rut nebo členové staropražské kapely Šlapeto. Projekt významně podporují např. senátor Jiří Oberfalzer, doc. Jiří Kotalík a další.

Pomník bude umístěn na vrcholu Starých zámeckých schodů po pravé straně směrem vzhůru. Tento prostor má symbolický význam pro Prahu i Karla Hašlera.

V prosinci 2007 bylo dokončeno výběrové řízení. Autorem vítězného návrhu je akademický sochař profesor Stanislav Hanzík (1931), kdysi aspirant u profesora Makovského, vítěz Bienále mladých v Paříži r. 1961, později působící na katedře architektury, naposledy profesor výtvarné tvorby Ostravské univerzity.

Projekt je realizován pod záštitou pražského primátora a má podporu významných kulturních institucí (ČRO, Národní divadlo, Klub za starou Prahu).

Ivo Zelenka, předseda o.s., Písničkář

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012