Mezinárodní konference o cestovním ruchu

2 2002 Aktuality česky
obálka čísla

    Konala se ve dnech 24. -- 27. ledna 2002 v hotelu Intercontinental Praha. Její název "Střední Evropa -- bezpečná turistická destinace" reagoval na aktuální situaci, v níž se průmysl cestovního ruchu ocitl po tragických událostech z 11. září 2001. Cílem konference bylo představit Českou republiku jako bezpečnou zemi a získat potenciální investory do materiálně technické základny cestovního ruchu u nás.
    Iniciátorem konference bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Na tuto výzvu reagovali kladně nejen hlavní představitelé WTO a OECD, ale i zástupci ministerstev pro turistiku z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska a Slovinska. Spontánně reagovaly i další české státní a soukromé subjekty působící v cestovním ruchu. Úspěšné konání konference umožnila také řada sponzorů.
    Hlavním společným tématem přednášek bylo zhodnocení situace na evropském a světovém trhu cestovního ruchu. Poslední vývoj politické a bezpečnostní situace ve světě vážně ohrozil podnikání v letecké přepravě a následně i produkty cestovního ruchu, které jsou s ní bezprostředně spojeny. V případě České republiky byly útlumem v cestovním ruchu nejvíce postiženy hotely vyšší kategorie orientující se na dobře situovanou, především zámořskou klientelu.
    Náš příjezdový cestovní ruch čerpá hosty především z evropských zemí, takže se poklesy příjezdů ze zámoří na celkové návštěvnosti turistů příliš neprojevily. Vzhledem k poloze České republiky se k nám více než 94 % návštěvníků dopravuje po silnici. Do konce 3. čtvrtletí 2001 dosáhly naše devizové příjmy ze zahraničního cestovního ruchu 85,7 miliard Kč.
    Na úrovni mezinárodních hotelových řetězců jsou žádáni pracovníci s ukončeným vysokoškolským vzděláním. Tato potřeba je vyvolána složitostí organizačních a provozních systémů. Je proto důležité, že Vysoká škola hotelová v Praze 8 usiluje o akreditaci magisterského studia Management hotelnictví a lázeňství. Tento navrhovaný studijní obor vychází z obdobných studijních programů v Haagu, Manchesteru, Dublinu, Denveru a Rochesteru.
    Důležitou částí programu konference byla prezentace české nabídky v oblasti cestovního ruchu. Účastníci konference navštívili Hotel Praha, který patří mezi nejluxusnější a je ideálním místem pro konání reprezentativních akcí. Je situován uprostřed hotelového parku o rozloze 80 tisíc m2. Jeho pokoje a ;apartmá nabízí jedinečný pohled na město a Pražský hrad. Dále si účastníci prohlédli obrovské prostory nově zrekonstruovaného
    Kongresového centra Praha, kde mimo jiné rovněž ocenili nádherný výhled. Na Staroměstské radnici je přijal primátor hlavního města Prahy Jan Kasl. Velkým dojmem na ně zapůsobil také secesní klenot Prahy Obecní dům.
    Závěrem konference byla přijata následující deklarace, ve které zúčastněné země nabízejí:
    1. Bezpečnou turistickou destinaci včetně všech podmínek umožňujících světová, evropská a lokální setkání představitelů, odborníků a rovněž dalších aktérů, kteří mají potřebu se setkat, jednat, prezentovat své názory a své zájmy.
    2. Kvalitní hotelové a restaurační služby, včetně dalších doprovodných programů cestovního ruchu.
    3. Kvalitní služby poskytované cestovními kancelářemi a cestovními agenturami, tj. organizaci konferencí a setkání, péči o klientelu a další služby, které si klientela vyžádá.
    4. Širokou síť spojení národního dopravce České republiky -- ČSA včetně výhodných podmínek pro účastníky kongresů konaných v České republice.
    5. Vytvoření bezpečného a klidného prostředí. Při vytváření tohoto prostředí vlády a instituce příslušných zemí Střední Evropy vynaloží největší možné úsilí, aby byly této snaze nápomocny.


Proškovi

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012