Někomu život, někomu smrt

1-2 2008 Kultura česky
obálka čísla

Od poloviny osmdesátých let se Jaroslav Čvančara věnoval badatelské práci a přípravě publikací, které fotograficky a s věcnými krátkými informacemi připravoval k tisku.

Objemná kniha Někomu život, někomu smrt s podtitulem Československý odboj a nacistická okupační moc mapuje roky 1943 – 1945, ale krátce jde i do let následujících... poslední fotografie je z roku 1997.

Kniha je posledním dílem trilogie, která vycházela v průběhu deseti let. První dva díly jsou beznadějně vyprodané, i když cena obří knihy není malá.

Práce na tomto veledíle je nejen obdivuhodná a záslužná, ale i zcela mimořádná a jedinečná. Autor se během těch let setkával se spoustou pamětníků doby počínající rokem 1938, jezdil za nimi po celé Evropě, natáčel si rozhovory a půjčoval si fotografie (mnohé ale už měl z rodinného archivu).

Je mi stydno, když mám napsat, že vydavatel (pražská Laguna) nenašel pro tuto cennou historickou publikaci žádného sponzora. (Samozřejmě, na hokej či fotbal padají sponzorské miliony...)

Nicméně, kniha je venku, jistě bude zase brzy rozebrána. Jen je škoda, že asi nebudou finance na dotisky všech tří dílů, o které je zájem.

V příštím dvojčísle našeho časopisu o knize přineseme obšírnější informaci, včetně recenze Jiřího Černého a rozhovoru s autorem.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012