K 28. říjnu 2007

Letošní nebývale velké vzpomínkové akce spojené v období kolem 14. září se 70. výročím úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka jen podtrhly význam této historické osobnosti při vzniku Československa v roce 1918. Nový stát ve středu Evropy vznikl i za spoluúčasti dalších aktérů, o nichž se na tomto místě opakovaně hovořívá, a byl též výsledkem i celkového, nejen evropského, ale i celosvětového vývoje zejména v období první světové války. Historie poskytuje řadu dokladů o vztahu Sokola ke vzniku a obraně Československé republiky, na níž navazuje i novodobý český stát Česká republika.
Budovu nejstarší sokolovny na světě patřící Sokolu Pražskému v Žitné ulici 42 v Praze 2 nechal postavit v r. 1863 první starosta Sokola Jindřich Fügner. V ní se nachází i sál “Scheinerka”, který je pojmenován po dr. Josefu Scheinerovi, významné postavě odboje proti Rakousku-Uhersku. On to byl, kdo stál v čele Národních gard při vyhlášení samostatnosti republiky. Byl spolupracovníkem Miroslava Tyrše a starostou Sokola byl již v období první světové války.
Josef Scheiner jako člen Národního výboru po vzniku Československa organizoval strážní a vojenskou službu. V letech 1918-20 byl poslancem Revolučního národního shromáždění. Jako starosta Československé obce sokolské patřil k nejvýznamnějším osobnostem první republiky. Připomenu ještě, že historickou sokolovnou Sokola Pražského prošlo mnoho cvičenců; v letech 1884 až 1890 zde cvičil i T. G. Masaryk.
Historické dokumenty Sokola Přerov zase dokládají, že přerovští sokoli přinášeli i ty nejtěžší oběti při obraně republiky vzniklé v roce 1918. I zde je vazba na sokolovnu, tentokrát přerovskou. Ta byla po dlouhých přípravách úspěšně dostavěna 13. září 1936 a zásluhu na tom má mezi jinými i tehdejší starosta Sokola Přerov Sylvestr Pleva. Ten byl mezi prvními z 38 členů Sokola Přerov, kteří byli za německé okupace v letech 1939 až 1945 žalářováni, mučeni a popraveni.
Po Sylvestru Plevovi je pojmenována i jedna zasedací síň v přerovské sokolovně a v ní jsou mimochodem uloženy i historické prapory spjaté s činností Tělocvičné jednoty Sokol Přerov. Za rok tomu bude už kulatých 90 let, co vznikla Československá republika. V sokolských řadách se rodí záměr, že by se slušelo při takové příležitosti tyto prapory nakrátko znovu rozvinout a ozdobit jimi při takovém kulatém výročí státu alespoň na chvíli i tyto prostory před přerovskou radnicí.
Přijměte to jako doklad, že na sokoly se lze spolehnout v tom, že budou i v budoucnu patřit k těm, kteří na slavné historické mezníky státu nedají zapomenout.
28. říjen 2007Jar. Skopal
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad