KRÁSA

Krása je často velmi obtížně a problematicky definovatelná. Stále se setkáváme s představami lidí, kteří krásu opravdovou a většinou prostou, nevnímají anebo ji zaměňují za jakési pozlátko, často brutálně poškozenou a deformovanou skutečnost. Krása je určitě něco, co hluboce ovlivňuje nejen naše vnímání, ale celou naši bytost. Řeknu přímo podstatu a duši. Ovšem neovlivňuje ji jakkoliv, ale výrazně směrem k dobru a zároveň k touze žít, protože to stojí za to. Jenže celý život se musíme učit vnímat a pokud nezůstaneme jen na nedokonalém a primitivním povrchu, budeme krásu potřebovat jako něco, bez čeho se nedá ani žít.
Možná že až příliš naléhavě září roku 2001 připomnělo to, co říkali, nebo alespoň naznačovali ti, kteří většinou stáli mimo hlavní módní představy a uvažování doby: "Nebudou-li pro většinu z nás rozhodující skutečné hodnoty, životy většiny jedinců skončí v nepřekonatelném stresu a bezvýchodném vnímání člověka..." Lidstvu se opět předvedl ďábel, a to v podobě, jakou ani tvůrci jako Giotto i jiní, si nedovedli představit. Člověk však potřebuje útěchu a víru. Jednou z cest je i více skutečných prožitků spojených s vlastním nitrem, které trvale rozvíjíme novými dobrými, ušlechtilými a krásnými vjemy, místo abychom trávili čas ubohostmi nejrůznějšího typu a ražení, které v přehojné míře nabízí doposud současná civilizace.
Hledání krásy je -- a hluboce jsem o tom přesvědčen, jednou z možností zachovat si lidské představy a rozměry života. V cyklu, kterým vás budu provázet, hledám krásu téměř výhradně v přírodě. Protože právě ona je základem nejen našeho životního prostředí a vnímání, ale vlastně přímo i nepřímo ovlivňuje lidské tvůrce a umělce.
Ve svém hledání jsem si mnohokrát pokládal otázku: Co to je krása? Samozřejmě, existují definice, ale nakonec po nesmírném množství dívání na umělecká díla, ale i na skutečnost tvořenou veškerým inventářem světa i bytí, snad trochu pochopíte, kde krása je, kde jí nebyla dána příležitost, či z nejrozmanitějších důvodů byla potlačena. Krása je sice většinou viděnou skutečností, ale je především -- její objev -- spojena s naším nejhlubším nitrem. Krásu více cítíme a prožíváme, než vidíme.
Vše má svůj počátek, i krajina, i Země. Být u tohoto počátku je téměř nemožné. Přesto existují na zeměkouli místa, kde se nám to může trochu podařit. Tam se Země pne a přetahuje, formuje a modeluje, zkouší co může a dovede a používá k tomu nesmírné množství, často tvrdých až barbarských, nezušlechtěných forem. Země potřebuje při tomto tvoření i barvy a protože si uvědomuje, že dílo je nehotové a nedokonalé a těžko použitelné, stále na konečném tvaru pracuje. Mění a mění a konce nedohlédneme.
Tvoření je trochu něco jako zázrak, jako největší pokus o seberealizaci. A právě tady můžeme stát a říkat, že to příroda dobře dělá. Ale co to je? Kde je ta síla, ten popud, ta potřeba, ten dar tvoření? Nebo Bůh dodělává to, co nestihl za legendárních sedm dní? Tady někde skutečně Boha cítíte, protože člověk by neměl ani dost fantazie, ani daru, ani trpělivosti, ani síly, něco podobného vymyslet i vytvořit. Jenže někde je v ;pravém slova smyslu cítit peklo a máte dojem, že ďábel se svojí mnohonásobně podvojnou tváří, je hodně blízko. Tvoření potřebuje vždy inspiraci a ta je tady všude velmi přítomná.
Ano -- i tady je krása -- jiná -- a krása je vždy jiná. Krása ohromující a tvořivá a dramatická. Má jednu zvláštnost, není ukončená.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad