Zprávy z Národního divadla Letos již 125. sezona

9-10 2007 Kultura česky
obálka čísla

Řada z vás, když přijíždí do Prahy, mezi prvním zjišťuje, co se dává v „Národním“. Podle našich zkušeností většinou nebývá problém (až na některé velmi žádané tituly činohry či opery) sehnat třeba na galerii lístky ještě i těsně před představením. Nesmíte být ovšem příliš nároční na pohodlí a musíte mít dobrý zrak či kukátko. To se dá samozřejmě i půjčit u uvaděčky. Kdo používá internet, může zkusit objednání i platbu vstupenek touto cestou. Proto se vám třeba bude hodit pár informací o nové sezoně 2007/2008, která právě vypukla, a o níž novináře informovalo nové vedení Národního divadla.

Návštěva naší nejdůležitější scény po delší době bývá obvykle srdeční záležitostí. Proto zprávy z ND začnu informacemi podobného druhu.

Až do 3. ledna 2008 můžete v prostorách I. galerie a foyé divadla shlédnout o přestávkách výstavu věnovanou vynikající pěvkyni Jarmile Novotné, která velkou část svého života působila na různých světových operních scénách. Dne 23. září totiž uplynulo 100 let od jejího narození.

Hned poté ji vystřídá výstava o Emě Destinnové, jíž byla Novotná žačkou. V roce 2008 tomu totiž bude již 130 let, kdy se narodila tato naše nejslavnější operní hvězda.

A když jsme u opery, vězte, že letošní první premiéra je věnována Smetanově Hubičce, kterou původně pro letošní ročník festivalu Smetanova Litomyšl nastudoval ansámbl ND pod vedením režiséra Mariána Chodovského. Od září tedy novou Hubičku můžete vidět i v Praze. Podobně tomu bude i s novým nastudováním Prodané nevěsty, která nahradí to často kritizované současné. Na Smetanově Litomyšli zazní nová „Prodanka“ napřesrok v červnu a v září 2008 pak v ND. Režie se tentokrát ujme mladá žena – Magdaléna Švecová známá již řadou úspěšných inscenací, dirigovat bude výtečný slovenský dirigent Ondrej Lenárd. Ženské pojetí Prodané nevěsty jistě vzbudí velkou zvědavost.

Další novinkou sezony bude opera slovenského skladatele Eugena Suchoně Krůtňava v režii známého filmového i divadelního mága Juraje Jakubiska.

Na komorní scéně ND v Divadle Kolowrat v dubnu by neměla ujít pozornosti premiéra opery Aleše Březiny s názvem Zítra se bude…. Muzikolog, skladatel a šéf Institutu B. Martinů, který mj. nově přeložil libreto k poslednímu nastudování výtečných Řeckých pašijí tohoto skladatele v ND, se i tentokrát pustil do přetěžkého úkolu. Spolu s Jiřím Nekvasilem se rozhodli hudebně ztvárnit tragický a hrůzný příběh justiční vraždy Milady Horákové. Tento zajímavý projekt bude jistě skvělou příležitostí pro paní Soňu Červenou a také pro Jiřinu Markovou a její Dětskou operu Praha.

I pokud jde o baletní soubor ND, můžeme se těšit v nové sezoně na zajímavé premiéry.

Čtenáře našeho časopisu bude zajímat asi především projekt s názvem Česká baletní symfonie. Večer složený z choreografií českých tvůrců na hudbu českých skladatelů má být oslavou umělecké kreativity našeho národa, neboť česká hudba je skutečným pojmem – a je proto lákavou inspirací i vrcholným baletním tvůrcům. Počínaje legendárním Jiřím Kyliánem přes Petra Zusku až po nejmladší generaci choreografů byly vytvořeny krásné příležitosti pro naše přední tanečníky a tanečnice. Jistě bude zajímavé, jak si s díly A. Dvořáka, B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů poradí.

Činohra pak bude mít příležitost předvést, zda se podaří trvale přitáhnout pozornost Jiráskovým dramatem Otec, které mělo premiéru těsně před divadelními prázdninami.

Novinkou bude Babička Boženy Němcové, jejíž dramatizaci na divadelní prkna převedl J. A. Pitínský. Jak se obtížného úkolu zhostil známý režisér proklamující svou hlubokou úctou k dílu, se budeme moci přesvědčit na jaře.

Na repertoáru je ale řada titulů, které stojí za návštěvu třeba už kvůli vynikajícím představitelům hlavní role (Richard III – mladý všestranný herec Richard Krajčo) nebo již legendární představení Goldoniho Sluhy dvou pánů kvůli Miroslavu Donutilovi.

Vyzdvihovanou inscenací jsou i Stroupežnického Naši furianti a vloni uvedená novinka Rock´n´roll Toma Stopparda, anglického dramatika českého původu.

V minulé sezoně se k žádaným a vyprodávaným titulům zařadila okamžitě po premiéře i Šlitrova a Suchého Dobře placená procházka, známá semaforským příznivcům ze slavného období Semaforu 60. let. V nové úpravě pro scénu ND je nazývána žánrem jazzová buffopera.

Režie se chopili otec a syn Miloš a Petr Formanovi, scénu vytvořil druhý z Formanových starších dvojčat Matěj. Kostýmy inscenaci opatřil Jan Pištěk a dirigují střídavě Libor Pešek a Marko Ivanovič. Kdo chce Dobře placenou procházku v ND vidět, musí se o to dost snažit, protože není zařazena na repertoáru každý měsíc.

Momentálně nejzajímavějším titulem, o němž však dosud není jasno, zde se v ND bude opravdu hrát, by měla být nová hra Václava Havla Odcházení. Dle všech zasvěcených jde o skvěle napsaný kus, v němž by si měli zahrát dle autorova přání v hlavních rolích Dagmar Havlová a Jan Tříska.

Zde je však kámen úrazu, protože vedení ND se již dlouhou dobu nemůže dohodnout s agenturou zastupující V. Havla, zda toto na scéně ND bude možné, údajně z důvodu že ani jeden z obou herců není členem souboru ND. Že jde o věc značně choulostivou, není třeba zdůrazňovat, že na prkna ND patří také ne, a že o uvedení premiéry hry mají eminentní zájem i jiné významné pražské scény (Vinohradské divadlo, dříve domovská scéna Dagmar Havlové) je nabíledni.

Jak to nakonec dopadne? Přijeďte do Prahy a uvidíte.

Martina Fialková

Výstava věnovaná Josefu Bosáčkovi (1857-1934)

...malíři náboženských obrazů, poustevníku na Makové hoře u Příbrami a příteli Mikoláše Alše, jehož kartony a návrhy realizoval na mnoha fasádách domů a v interiérech kostelů, je otevřena do 11. listopadu v sále Mikoláše Alše ve Vodňanech. Sám Josef Bosáček je mj. autorem křížové cesty v děkanském kostele ve Vodňanech - a právě v tamní Městské galerii se výstava bude konat.

(O malíři Bosáčkovi čtěte v Českém dialogu číslo 3-4/2007 str. 9. Text je také na www.cesky-dialog.net.)

ES

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012