Čardášová princezna v Hudebním divadle Karlín

7-8 2007 Kultura česky
obálka čísla

Jedna z nejznámějších operet Emmericha Kálmána "Čardášová princezna" se vrací do Hudebního divadla v Karlíně. Tentokrát v nastudování známého maďarského režiséra Kero z Budapešťského operetního divadla Szinhaz.

Opereta slavila velké úspěchy v Salzburgu, Mnichově, Petrohradě, Japonsku a málokdo ví, že byla přeložena do dvaceti jazyků. A milovníci stříbrného plátna si vzpomenou, že byla přitažlivým námětem pro filmaře pro nápaditou hudbu, jež vyzývá k tanci a zamilovaný, bláznivý operetní čtyřlístek. Ti, kteří pamatují Hraběnku Maricu, či cirkusovou princeznu mi dají za pravdu, že to musela být právě Čardášová princezna, která pronikla do celého světa. Moji rodiče vyrůstali pod vlivem Kálmána a tak jsem se s jejich zpěvem Kalmánových písní seznámila již v dětských letech. Ale Čardášová princezna nezestárla, miluje ji stará generace, ale i mladá pro hudbu samotnou, pro pohádkovou fabuli a příběh, který nekončí tragicky, ale naopak. Mladá generace tleskala této operetě v cizině, a bude tleskat jistě i v Praze, až 13. září se otevře opona Hudebního divadla v Karlíně a dá nám nahlédnout do hudebního světa nočních lokálů, světáků, šansoniérek, či autentického prostředí budapešťského Orphea, číšníků, komtes, lehkých žen i kavalírů.

Režisér Kero režíruje opery, operety, muzikály i rock, byl také režisérem Maďarské státní opery, pracuje většinou v zahraničí. V sezoně 2006-2007 nastudoval v Salzburgu Čardášovou princeznu, v Mnichově představení Mozart!, ve Vídni Hraběnku Maricu, v Petrohradě Bajadéru. Od roku 2001 působí ve výše uvedeném operetním divadle v Budapešti.

Ráda bych viděla v Praze jeho zpracování Porgy a Bess, kteří mnozí pamatují v Hudebním divadle v Karlíně, tak jako francouzského herce Geralda Filipa v Cidovi. Zmiňuji se o těchto dvou, protože Hudební divadlo v Karlíně má velmi bohatou historii. Není to jenom Oldřich Nový se svou Mamzelce Nitouche či Netopýr, Orfeus v podsvětí, Skandál v Lisabonu, z posledních Zpívání v dešti s kouzelnou Chýlkovou, či známý muzikál Noc na Karlštejně, pak Limonádový Joe (kdo by nepamatoval Karla Fialu), či Producenti - nejúspěšnější americkýmuzikál všech dob. Režisér Kero věří v důležitost hudebního lidového divadla, v možnosti spojení prvků uměleckého divadla a prvků velkého formátu poskytujících zábavný zážitek. Chce operetu plus muzikál skloubit v jedno. Ve světě, kde je vše o penězích, říká, že by měla být mezinárodní spolupráce mezi divadly, aby se udržely duševní hodnoty. Tak, jako ve třicátých až padesátých letech v muzikálu hrdinové neumírali, přeje si to i pro svou novodobou tvorbu a chce zachovat určité prostředí. Když popisuje své zážitky ze zahraničí a vzpomíná na Salzburg, kdy starší generace prožívala představení s radostí i se slzami v očích a pro tyto diváky je důležité stávající hvězdy udržet. Mladí, kteří přišli, byli tak nadšeni a jásali jako při rocku. Čardášová princezna se odehrává v roce 1914, na vrcholu secese, váže se i k Praze, takže i kostýmy jsou z tohoto období, ale světová válka a uniformy jsou na pozadí. Choreografie je vtipná a umělci vedle zpěvu musí znát i zázraky tance a pohybu. Čardášovou princeznou dokazuje Hudební divadlo v Karlíně, že opereta nepatří do muzea, ale plně a hluboce do naší doby. Přejeme Hudebnímu divadlu v Karlíně mnoho dalších uměleckých úspěchů!

Dr. Libuše Konrádová
- publicistka

The Czardas Princess In Prague

This most famous popular Emmerich Kalman operetta is again coming to Prague It will be directed by the wellknown Hungarian opera artist KERO and will be presented at the Karlin Music Theater starting on September 13, 2007.

Dr. Libuse Konradova
(Transl. M. Dolanska)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012