MČK - Léto ve znamení příprav podzimu

7-8 2007 MČK česky
obálka čísla

Milí členové a přátelé klubu,

spolu s vámi bychom se rádi zamysleli nad přípravou akcí Mezinárodního českého klubu v další sezoně 2007/2008.

Ne, že bychom neměli sami tady v Praze nápady - je jich dost, ale rádi bychom, abyste i vy sami dali podnět k tomu, jaký byste rádi MČK chtěli mít. Napište nám proto - jaké besedy, koho pozvat, jak rozšířit informace o MČK a o časopisu Český dialog mezi další eventuální zájemce doma, ale především v zahraničí.

Nedávné klubové akce:

11. červen - Návštěva divadelního představení Mrchy na pozvání členky klubu, herečky a překladatelky jedné osobě, Dáši Bláhové.

Hra je z pera australské dramatičky, Almy de Groen a Dáša si ji vybrala a sama přeložila proto, že se vtipně a zároveň moudře zabývá vztahem muže (zde jednoho) a ženy (zde čtyř přítelkyň) a navazuje tak na sérii her o ženách a ženské emancipaci, kterým se Dáša věnuje již dlouho.

(Byla například první odvážlivkyní, která se svými kolegyněmi u nás nastudovala slavnou hru Monology vagíny.) Pro ty, kdo zapomněli nebo nevědí, Dagmar Bláhová, jedna z velmi úspěšných hereček 70. let emigrovala do Austrálie a po řadě užitečně tam strávených let se vrátila zpět domů, kde se jí podařilo navázat na předchozí umělecké úspěchy - i když v trochu jiné dimenzi (kromě samotného hraní i produkuje, ale také píše.)

V režii Michaely Žantovské v představení kromě Dáši B. hrály také skvěle Dana Batulková, Nina Divíšková a Lenka Skopalová.

29. červen - 1. červenec - zájezd do Budapešti čtěte reportáž na str....

Co nás čeká na podzim?

Hovory bez hranic pokračují?

Již dobře zaběhnutý cyklus besed v Městské knihovně nepřerušíme ani tento podzim. Spíše jej rozšíříme do dalších, již vyzkoušených, ale i zcela nových prostor. Co však se odehraje v Městské knihovně zcela jistě?

1. října (po) - 17.00 - Stanislav Chládek (USA) - Mayové a Češi v Americe

Chemik, jehož letitým koníčkem je kajakářství a kanoistika, ale také historie a archeologie a zabývá se středoamerickými indiánskými kulturami, o nichž napsal již dvě knihy. Toto neobvyklé spojení zájmů předurčuje téma besedy spojené s promítáním. Nudit se určitě nebudete. (Městská knihovna, Mariánské nám., P 1)

29. října (po) - 17.00 - Marcela Kotrčová (USA, Florida, ale také ČR, Nové Hrady) Jak lze pomoci českým výtvarníkům do světa?

Aktivní mladá žena se zájmem o výtvarné umění se rozhodla již před čtyřmi roky propagovat české výtvarníky v USA a pomoci jim zde s vystavováním a uplatněním.

Na základě této iniciativy pak vymyslela ještě i tuzemskou přehlídku (či veletrh, jak kdo chce) českého výtvarného umění v Českých Budějovicích. Tuto ojedinělou akci, která v ČR nemá obdoby, Marcela letos organizuje se spolupracovníky již potřetí se stále větším dopadem. Přijďte si poslechnout, co se bude díl letos v Českých Budějovicích a také co se děje mezi Čechy na Floridě.

26. listopadu (po) - 17.00 - host je v jednání (Městská knihovna, Mariánské nám., P 1)

Besedy v Rezidenci Classis - Průhonice Po odmlce pokračujeme opět v besedách pro obyvatele Rezidence Classis v Průhodnicích, ale i pro všechny zájemce z okolí, ale i z Prahy, kteří se mohou do Průhonic dopravit společně s námi mikrobusem rezidence. (Po dohodě s redakcí)

11. září (út) - 16.00 - Budapešť a český živel (něco z historie, něco ze současnosti - zejména o aktivitách spolku Bohemia, který velmi intenzivně šíří českou kulturu v Maďarsku)

Další akce v přípravě:

Slavnostní zahájení činnosti MČK v rámci nových prostor redakce v pražském Klementinu - více informací v září/říjnu

9. - 10. prosinec (pá, so) - účast na Art festivalu České Budějovice (viz beseda 29. 10.) Art Festival provádí slovem Martina Fialková, v rámci doplňkového kulturního programu proběhne i přednáška na téma Český dialog a Mezinárodní český klub spojují Čechy doma a ve světě.

Jako každý rok i letos v květnu uspořádala paní doktorka Jana Brajerová úžasný kulturní zážitek pro návštěvníky starobylého Tetína.

V kostele sv. Ludmily zahrál virtuózní houslista Pavel Šporcl. Někteří naši čtenáři a členové MČK se též přijeli pokochat jedinečnou atmosférou historického místa nad Berounkou a procítit mimořádný hudební koncert. Díky za pozvánku a fotografii nám poslal Jan Šinágl.

Ještě před pár týdny jsme s některými členy MČK měli možnost potěšit se krásným pořadem Jakuba Zahradníka a jedinečným zpěvem Pavly Kapitánové. Strávili jsme s nimi báječný podvečer v divadélku Černá labuť, které je umístěno hezky nad Prahou s panoramatickým výhledem...Krásné verše, krásný klavír, krásný zpěv...bohužel, život je někdy nemilosrdný... Pavla Kapitánová zemřela při automobilové nehodě v sobotu 19. července

Doplněný program akcí na celý podzim/zimu 2007 najdete během září také na www.cesky- dialog.net pod ikonou MČK

Pište nám Vaše nápady, hlašte se do klubu, přihlášku Vám rádi zašleme poštou, mailem nebo si ji najděte také na internetových stránkách opět pod MČK.

Těšíme se na vás a na vaše ohlasy

Stránku připravila
Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012