Kerry Stratton

7-8 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Přední kanadský dirigent a hudební ředitel Torontské filharmonie pracoval s mnoha orchestry v Evropě, Americe i Asii. Dlouhodobě se věnuje hudbě středo-a východoevropských autorů a spolupracoval s řadou českých, slovenských, ale také maďarských či ruských těles.

Pravidelně vystupoval s Janáčkovou filharmonií a se Symfonickým orchestrem českého rozhlasu nastudoval a vydal několik titulů A. Dvořáka. V nemalé míře se zasloužil o rozšíření českého orchestrálního repertoáru v hudebních síních Kanady a USA a do hudební historie se zapsal svými vystoupeními v Kanadě s Českou filharmonií. Láska k Praze a české kultuře se mu stala i životním osudem, neboť si Prahu zvolil za místo vlastní svatby. Jen obtížně bychom hledali mezi Kanaďany bez českých či východoevropských kořenů někoho s větším zaujetím pro českou hudbu a kulturu.

Dle materiálů MZV, kráceno

V Kanadě a USA propagujete českou hudbu. Zaměříte se ve vaší práci v roce 2009, který již určitě připravujete, na tvorbu Bohuslava Martinů? Pobýval, žil a tvořil také v USA a byl tam ve své době velmi uznáván, podobně jako předtím A. Dvořák, přičemž v roce 2009 uplyne 50 let od jeho smrti.

Ano, zcela jistě. Mám toto v úmyslu a určitě se tomuto výročí budu věnovat. Nemám sice nyní ještě konkrétní představu, ale určitě něco zajímavého bude.

Máte osobně rád Martinů hudbu?

Velmi, je mystická. Mám rád i Janáčka, Dvořák například tvořil s radostí, jeho hudba je velmi přirozená a přírodní. Hudba Martinů je také přirozená, ale i intelektuální a přímo mystická.

Někdy s ní někteří hráči mají problém - jeho hudba potřebuje skutečně mistrovskou interpretaci.

Připravujete v dohledné době opět něco společně s českými orchestry?

Ano, v říjnu mám velké turné s Českým filharmonickým orchestrem v Kanadě - hrajeme dva různé programy. Oni hrají velmi elegantně, zejména smyčce. Víte, smyčcová hra se poslední dobou ve světě velmi změnila, ale čeští smyčcoví hráči mají "top" techniku, oni hrají "clean" anglicky řečeno - a to já velmi obdivuji a miluji.

Děkuji za krátký rozhovor a gratuluji k vašemu ocenění.

Volný přepis zaznamenaného rozhovoru po slavnostním udělování cen Gratias Agit.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012