Jarošuv mlýn

7-8 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Muzeum řemesla mlynářského ve Veverské Bětýšce

Motto: "Kulturní úroveň národa tvoří jeho vlastní historie. Kulturní památky a kvalitně odvedená řemeslná práce jsou jeho pamětí."

Mlýn, kde se zastavil eas...

Jen kousek od Brna, v těsné blízkosti Brněnské přehrady, na levém břehu Bílého potoka ve Veverské Bítýšce, už nemele a již jen tiše stojí vodní Jarošův válcový mlýn - Muzeum řemesla mlynářského. Nyní máte možnost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, kam je za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám vstup přísně zakázán. Ve mlýně je zachováno unikátní původní mlýnské zařízení, které jako ukázkovou zakázku dodala a do provozu uvedla světoznámá firma Jos. Prokopa synové Pardubice. Jarošův mlýn se svým celodřevěným vybavením byl Ministerstvem kultury ČR prohlášen za kulturní památku.

Při návštěvě si můžete prohlédnout celou budovu mlýna, stroje potřebné ke zpracování jednotlivých produktů a vodní náhon se stavidlem. Od pana mlynáře se dozvíte, jak se z obilného zrna vyrobí mouka hladká, polohrubá, hrubá, krupička, krupice a jak se ve mlýně dříve žilo. Při prohlídce mlýna se vrátíte do starých časů, do doby, kdy kvalita řemeslné práce byla samozřejmostí, lidé si vážili práce druhých a dovedli ji náležitě ocenit

Jarošuv mlýn a Mezinárodní eeský klub

Jarošův mlýn - muzeum řemesla mlynářského je členem a partnerem Mčk. Plánujeme výpravu do tohoto malebného místa, kam bychom se vydali se členy klubu.

-red-

Kontakt:

Jarošův mlýn - Muzeum řemesla
mlynářského, Na Bílém potoce 89, 664 71,
Veverská Bítýška
Tel.: 549 421 444, 777 140 523
www.jarosuvmlyn.cz
info@jarosuvmlyn.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012