Jakub Zahradník - Zpěv rozpáleného kamene

V létě trocha poezie jistě nikoho nezabije, parafrázujme klasika. A tak vezměme do ruky knížku s přebalem z hrubého přírodního papíru, do nějž je na titulní stránce v dolní části vyříznut kulatý otvor, procházející nejen obálkou, ale i všemi listy, a na zadní straně obálky je vsazen kámen. Tváří se záhadně a hodně historicky - zpracován a aranžován sochařem Vladimírem Moutelíkem sedí si tu a provokuje k filozofování, stejně jako celá knížka. Těch s kamenem je ale jen 77, takže si pospěšte, než je vyprodají.
Autor knížky je především muzikant - a to se pozná. Básnivost Jakuba Zahradníka je muzikální a místy připomíná blues či šanson, kterým se muzikantsky často zaobírá.
Jiné básnické i prozaické texty, které sbírka obsahuje, se zase podobají jeho snivým klavírním improvizacím. Obsahují reminiscence na život - nevím, jak jinak to napsat, protože skutečný a dnešní svět v Praze 5 (vida, i mně se to rýmuje), kde autor žije, se tu jeví krásně romanticky, plasticky i realisticky. A každá z básní je zakončena datací a místem vzniku, takže můžeme sledovat autorovy kroky a hádat, co ho vedlo například v únoru 2007 ke vzniku básně o 21 zpěvech, z nichž v 19. se dí:
Není už bankomatu v okolí
Jenž by se pumpnout dal -
Živote na dluh, jak jsi krásný
A jaké obrazy přinášíš kyslíkový dluhu
Z lásky
A jaké jsou návraty do překladišť domácností
a jaké jsou
Noci závislé na textové zprávě!
Nacházíme tu ale i mnohem konkrétnější verše či poetické vzpomínky na dětství prolínající se se současností, v níž se básník oprávněně může cítit jako exotické zvíře. Sympatické však je, že si z toho nic nedělá a básní si bez rozpaků, jak se mu zachce. Výsledkem je pestrá paleta hořkosladkých rýmů i volných veršů, z nichž čiší sympatické bohémství. Zřetelné jevy básníkovy rozpolcenosti, hledání sama sebe (což může u čtyřicátníka působit nepatřičně) nám pomůže uvědomit si vlastní nejistotu a odkrýt v sobě to, co před jinými maskujeme, abychom si nezadali. Ale proč vlastně? Vždyť celá knížka je uvedena citátem slov amerického prezidenta G. W. Busche "Ještě mne nikdo neobvinil, že bych byl básník."
?Ted´zbavili jsme se pout a básník všude
kam se podíváš
krev jeho ale nikdo nechce ona neletí
možná tak ještě kdo má kly že by něco napsal
pro děti
doba zvlažněla a trpí jenom zoufalci?.
Jakub Zahradník je dlouholetý příznivec Českého dialogu a člen Meznárodního českého klubu.
Vydalo Nakladatelství PROTIS,
Staropramenná 12, P-5, protis@lyrika.cz
tel. 251 511 150,
k dostání v poetické kavárně Obratník
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad