Rudy poivezli jazz

7-8 2007 Kultura česky
obálka čísla

Vynikající kytarista Čechoameričan Rudy Linka potěšil v druhém červencovém týdnu mnoho hudbymilovných posluchačů v Praze, Prachaticích, Českých Budějovicích. Zorganizoval totiž v ČR sérii jazzových koncertů s dalšími vynikajícími kapelami a hráči jako je např. Dave Holland, Kenny Garrett, Nils Berg.

Hrálo se vždy na historických náměstích, které má Rudy Linka rád a všude byla náměstí plná jak lidí, tak radosti z hudby i ze spoluprocítění těch neopakovatelných chvil, kdy se vzduchem nesou zvuky jedinečných improvizací.

Rudy se původně učil hrát na housle, které později vyměnil za kytaru. "Je to jako malé piano," říká o tomto nástroji. A dodává: "Vždyť už je to sto let, co se začalo hrát na elektrickou kytaru!"

Další jazzový festival byl česko-německý s názvem Jazz Bridge. Konal se už počtvrté a jeho cílem je prezentace českých interpretů v Německu a naopak. Hornista, skladatel a dirigent Rudy Mazač, který žije v Mnichově říká: "Nápad spojit hudbou českou metropoli a lázeňská města se zahraničím se zrodil skutečně na mostě, cestou z Mnichova... Již tradičním hudebním tělesem festivalu je český big band Kentomania, který sdružuje špičkové muzikanty. Název bandu je poctou jazzovému velikánovi Stanu Kentonovi.

V Praze si festival vybudoval pevnou baštu v pražském Mánesu, finále se odehrálo 17. července v Drážďanech.

Součástí tohoto festivalu je i tzv. workshop pro talentované zájemce bez rozdílu národností i hudebních zkušeností.

Díky oba Rudy, bylo to krásné!

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012